14 Şubat’ın Anlamsızlığı ve Önemsizliğine İthafen

Bir günü anlamlı kılan onun tarihi ve kültürel değeridir. Örneğin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bu bayram şanlı zaferlerle kazanılmış bir kurtuluş hikayesinin meyvesini veren bir gündür. Kurulan yeni Türk devletinin meclisinin açıldığı tarihi Atatürk Türk çocuklarına armağan etmiştir. Dini ve milli günlerimizin dışında insana ve hayvana değer veren fakat tarihi değeri olmayan ama insani açıdan önemli günler de vardır. Fakat bazı günler de vardır ki sadece bazılarının ceplerini doldurmaya yarar. Küresel para güçleri bu saçma sapan günlerden para kazanır. İşin gülünç tarafı bu küresel güçler nedense hep Batı ülkeleridir. Onların günleri dünyada mutlaka kutlanmalıdır mutlaka büyük bir hava yaratmalıdır. Dünya’da büyük bir pazar sermayesine sahip oldukları için kültürlerini, değerlerini bizlere aktarmaya çalışıyorlar. Tekstil ürünleri, internet satışları, sosyal medya ve sinema sektörüyle büyük bir güç haline gelmiş bulunmaktadırlar. Kapitalizm gün geçtikçe daha da güçlenmektedir. Sürekli yeni yeni günler, alışveriş indirimi günleri, saçma sapan reklamlar, ücretsiz verilen çoğu şey sayesinde gücüne güç katmaktadır. İnsanı insan yapan her değeri değersiz hale getirmeye çalışıyorlar. Annelerimize, babalarımıza, sevgililerimize, kadınlarımıza vermemiz gereken değeri, hediyeyi onlar mı belirleyecek? Böyle günler gelince en küçük esnaf bile indirime giriyor. Tüketim çılgınlığı dur durak bilmiyor. Ayrıca tek bir güne sığdırma işi ne kadar mantıklı. Anlatmak istediğim mesele klişe olarak kapitalizmin kölesi olmayalım uymayalım gibisinden değil. Tek bir güne indirgemeyelim. Sadece bir gün iyi olup hediyeler alıp iyi davranmayalım. Bir insana eğer değer veriyorsak bunu tüm ömrümüzde göstermemiz lazım. Fakat önce 14 Şubat neden ve nasıl sevgililer günü olmuş bunu bilmenin önemli olduğunu düşünmekteyim.

kapitalizm özel günler ile ilgili görsel sonucu

İlk önce gelin bugünden tam 1751 sene öncesine gidelim. Yer Antik Roma. Tarih 14 Şubat. O zamanın zalim imparatoru II. Claudius şehrin meydanında bir tane din adamını sopalarla dövdürerek öldürüyor. Öldürülen bu din adamı rahip Valentine idi. Claudius 2 yıl kaldığı tahtta sürekli savaşlarla idame ettirdi. Fakat bir süre sonra askerlerinin işlerini iyi yapmadıklarını fark etti. Askerlerinin evlenerek duygusallaştığını ileri süren imparator askerlerin evlenmelerini yasakladı. Fakat bunu fark eden Rahip Valentine imparatordan gizlice askerlerin nikahlarını kıyıyordu. Bunu öğrenen imparator rahibi cezasız bırakmadı haliyle. Rahip sevenleri tarafından 14 Şubat günü Hristiyan şehitliğine gömüldü. Bundan ayrı birkaç tane daha rivayet var ama bunlar da saygı görülen sevilen rahiplerdir. Ayrıca Roma Hristiyan olmadan önce yani çok tanrılı inanca sahiplerken bereket ve tarım tanrılarına kurban sunarak şubat ayının ortasında olan Lupercalia adında bir bahar şenliği düzenlerdi. Bu şenlikte genç kızlar isimlerini bir kâğıda yazıp kavanoza atarlar ve erkekler bu kavanozdan çekilişle kızların isimlerini çekerler. Eşleşen isimler o gün cinsel ilişkiye girerler. Resmen fuhuş partisi. Böyle saçma sapan bir geleneği yıllarca Hristiyan toplumu sentezleyerek günümüze kadar tüm dünyaya getirmiştir.

claudius 2 ile ilgili görsel sonucu

Ya ama sonuçta onu kastetmiyoruz biz işin hediye tarafındayız diyenler de olacak maalesef. Emin olun bir hediye bu kadar aşağılanmamıştır. İngilizce olarak bile “Valentine’s Day” diye karşımıza çıkıyor bu gelenek. Anlamına bakınız isterseniz Sevgililer Günü bile demek olmuyor. Rahip “Valentine’in Günü” diye çevriliyor. Hristiyanlar ve Antik Roma kalıntılarını maalesef yılbaşında olduğu gibi sevgililer gününde de toplumumuza dayatmaya çalışıyorlar. Türk kimliğine sahip bir kişi bence değerlerini aşağılamamalı kendi kültürünü unutmamalıdır. Din konusuna hiç girmeyeceğim bile. Türk olup da Hristiyan olan olabilir. Dinlere, milletlere, tarihe saygı duymak ve hoşgörülü olmak zorundayız. Ama bu gibi günler yüzünden kültürümüzü aşağılamamalıyız. Ortadokslar bile Katolik Hristiyanların bu geleneklerini kutlamazken bizim toplumumuz bunu nasıl kutlar diye de düşünmeden edemiyorum.

valentine ile ilgili görsel sonucu

Modern kölelik gün geçtikçe daha berbat bir hal almaktadır. Onlar ne yapmamızı isterlerse yapıyoruz. Reklamlar yüzünden sevgililer günü bize dayatılmaya çalışılıyor sanki almak zorunda hissi bırakıyor. Başka bir zaman çiçekçiden normal fiyatına gül alıyorsanız sevgililer gününe özel zam yapılıyor ve onu alıyorsunuz. İşin komik tarafı ise bunu indirimli göstermeye çalışmak. Restoranda normalde daha düşük bir fiyata yemek yersiniz fakat bu özel güne geldiğinizde fiyat çok fena artıyor. Değişen ne peki masaya koyulan üç kuruşluk gül kuruları mı? Hiç sanmıyorum ama değişen bir şey var o da bizleriz.

14 şubat saçmalığı ile ilgili görsel sonucu

Klişe olacak ama gerçekten bu durumun farkında değiliz toplum olarak. Küresel sermaye odakları öyle güzel yönetiyor ki insanları şaşırmamak elde değil. Bunu yazdığım için hediyeden kaçıyor, sevgilisi yok diye yazıyor ya da parasız yazık falan diye beni topa tutabilirsiniz fakat alakası yok maalesef. Eğer birisine değer veriyorsanız birisini önemsiyorsanız onu hayatımız boyunca mutlu etmeye çalışmalısınız. Sadece bir kere mutlu edip geri kalan günleri zehretmeyin. İçinizden nasıl geliyorsa öyle davranın.

14 şubat saçmalığı ile ilgili görsel sonucu

Küresel güçlere aldanıp herkesin yaptığı gibi sürü psikolojisi halinde hediye almayın. Onların ceplerine para doldurmayın. Türk olduğunuzu hatırlayın. Kadın erkek fark etmez Türkler her zaman gerek davranışlarında gerek ülkesinde özgür olmuştur. Başka milletlere özentilik yapmayalım. En basitinden şöyle düşünelim Ramazan Bayramı’nı Hristiyanlar kutlamazken biz neden onların ekmeklerine yağ sürüyoruz.

Bunlar benim kendi düşüncelerim saygı duyar okursunuz veya okumazsınız fakat 14 Şubat ve diğer saçma sapan özel günler maalesef özel gün değildir. Küresel güçlerin parasını artırmaya yönelik bir tuzaktır. Modern köleliği oluşturmak için birer oyundur. Sözlerim gerçekten çok klişe ama bunlar maalesef gerçek. Tüketim çılgınlığına artık bir dur demeliyiz.

Özel günler sadece sevdiğinizle size ait olan bir gündür. Adı üstünde yani özel sadece size özel. Ama tüm dünyada kutlanıyor nasıl özelse. Ülkemizin milli bayramları daha özel bakın. 30 Ağustos, 29 Ekim ve 23 Nisan tarihlerinde de hediye alabiliriz. Hatta bu günler daha değerli ve daha özeldir. Mesela 23 Nisan’da çocuğunuza Atatürk’ü anlatan o günün önemini anlatan bir kitap hediye edebilir ve okursanız en güzel hediye olur ona. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sevgilinizle güzelim Cumhuriyetimizin kıymetini bilip o gün eğlenebilirsiniz. 30 Ağustos günü ailenizle evde Atatürk belgeseli izleyebilirsiniz. Bunlardan daha güzel ne olabilir. Uyduruk Batı’nın uyduruk özel günlerine ihtiyacımız yok, onların geleneklerini kendi geleneklerimize bile isteye empoze etmeye hele hele hiç gerek yok. Özümüzü unutursak geçmişe gömülürüz. Kendimize dönmezsek yok oluruz. Kültürel ve milli değerlerimizden ayrılmamanız dileğiyle esen kalın.

One thought on “14 Şubat’ın Anlamsızlığı ve Önemsizliğine İthafen

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Ancak sanırım bazı şeyler icin biraz geç kaldık gibi geliyor. Çoktan bizi nizden aldılar. Özellikle şehirlerde yaşayanlar büyük ölçüde bu etkiyi yaşıyor. Kırsaldakiler şehir de yaşayanlara göre biraz daha millî ve manevî değerlerine bağlı. Tabii bunda bana göre devletin de payı yok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir