Dünya’nın sonunu getirecegi söylenen asteroidi tanıyalım

1998or eksanterik( merkez dıșı) bir yörüngede ilerleyen Dünya eksenine yakın nesne olarak sınıflandırılan çap olarak 4 km çapında Amor grubunun potansiyel olarak sınıflandırılan bir asteroiddir. Yörüngesini 1344 günde tamamlamaktadır. Tahmin edilen büyüklüğü 15,8 km dir. Ilk kesfi 24 temmuz 1998 yilinda olmustur. (Wikipedia) Hesaplanan yörüngesi Ile 20 nisan 2020’de sabah 08.00 da dunyaya en Yakin konumuna gelecektir. ( Nasa)

Nasa yöntetim direktoru Jim BRIDENSTINE : Bu bir film sahnesi degil insanlarin durumun ciddiyetinin farkinda olduğunu düșünüyorum.

Ancak yapılan hesaplamalar ile Dünya’ya 6,3 Milyon km mesafeden geçeceği düșünülmektedir. Bu tamamen tehlikenin gectiği anlamına gelmez farkli fenomenlerden etkilenen gök tașları yörüngede değiștirip Dünya’ya ilerleyebilir bu nedenle Nasa ciddi sekilde 1998OR ‘yi sıkı șekilde takip etmekte.
Yörüngeyi de-iștirebilecek fenomenler :
1) Yarkovsky etkisi
2) Yörünge rahatsızlığı
3)Dünya’nın yer cekimi etkisi
Prof. Dr. Adnan AYTEKIN
Gerek kendi içinde ürettiği gerekse Güneş’ten aldığı harici radyasyondan dolayı yüzeyindeki sıcaklık değişimleri asteroidin dönme ekseni ve yörüngesini etkileyebilir. Yarkovsky etkisi adını verdiğimiz bu olay sonucunda yörüngesinin yarı-büyük ekseni etkilenebilir ve asteroid yönünü Dünya’ya doğru çevirebilir.

Felaketle sonuçlanabilecek ikinci faktör, kütleçekimsel anahtar deliğinin neden olacağı yörünge tedirginlikleridir. Kütleçekimsel anahtar deliği, Dünya’nın kütleçekimsel alanının asteroid gibi bir cismin (şekil açısından tam küresel yapıya sahip olmamasından) yörüngesini değiştirerek özel küçük bir bölgenin içine çekmesi olayıdır. Deliğe kapılan bir asteroid Dünya’nın etrafında birkaç dolanım yaptıktan sonra mutlaka gezegene düşer.

Şayet düşme şartları gerçekleşecek olursa 1998 OR2’nin neden olacağı tektonik hasarın yanı sıra, böyle bir çarpışma gezegenimizin hava ve atmosfer koşullarını da ciddi şekilde etkileyecektir. Düşme şartları gerçekleştiği takdirde günümüz teknolojisiyle asteroidi yok edecek bir silahımız da yoktur.
Eğer 1998or göktaşı Dünya’ya çarpmadan giderse bir Sonra ki gelisi nisan 2079 da olacaktır. Buna karșılık Nasa Dart projesi Ile potansiyel tehlikeli asteroidleri yönlendirme çalıșması yürütmektedir (Nasa.gov)
1998or göktaşı 1904’ten beri 6 kere Dünya’nın yakınından geçmiștir. (Nasa Teknoji Enstitusu Veritabanı)
Nasa tehlikeli olarak sınıflandırdığı goktașlarını daha cok boyut olarak ele almaktadır. 1998or göktaşı küresel etkide zarar verebilecegi icin bu kategoride yer almaktadır. (Nasa riskli göktaşı listesi)
Göktașları atmosfere 11-72 km/s hızla girmekte ve atmosfere olușan yuksek ısı neticesinde erimektedir. Sonucta Dünya’ya ulașamamakta Yada kucuk bir parcası ulașmaktadır.https://i.imgyukle.com/2020/03/27/JDsnZN.jpg

Nisan 2016 itibari Ile Dunya kayitlarina geçmiș 1140 kayma gerçekleșmiștir. (meteoritical bulletin database, the meteoritical society)
38660 Dan fazla iyi belgelenmiș meteroid bulgusu olmuștur (meteoritical bulletin database)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir