ABD SEÇIMLERI VE TÜRKIYE’YE OLASI ETKILERI

ABD Seçimleri ve Türkiye’ye Olası Etkileri
Hepimizin yoğun şekilde takip ettiği gibi ABD’de kıran kırana bir seçim gerçekleşiyor. İki zıt kutup yine karşı karşıya bir tarafta cumhuriyetçiler diğer tarafta demokratlar duruyor. Son yıllarda ABD içerisinde keskinleşen fay hatları kendisini iyice dışa vurmuş durumda. Öyle ki standart prosedür olan eski başkanın yeni başkanı arayıp tebrik etmesi ve iyi dileklerini iletmesi kesinlikle beklenmiyor. Seçim konuşmalarında yapılan konuşma ve propagandalar hakaret seviyesine ulaşmış durumdaydı ki şimdide adaylar bir birini hırsızlıkla suçlamaya başladı. Trump önde giderken , oylarımız bir anda uçtu derken Biden sandıkları terk etmeyin oylar çalınabilir diyor. Özellikle Trump’ ın ‘’Biden geri zekalı.’’ gibi birçok açıklamasını gördük.

Black Panther Party siyahilerin haklarını korumak için kurulmuş bir partiyken Floyd olaylarında otomatik tüfeklerle gövde gösterisi yaptıklarını gördük. Trump’ ın ‘’Floyd için adaleti sağlayacağım.’’ sözünden hemen sonra tutuklu polisin kefaret ile serbest kalması aslında aşırı sağ görüşün ne derecede ülkede etkin olduğunu gösterdi herkese.

En son Trump’ın büyük oğlu ve seçim danışmanı Trump Jr. ‘’Trump top yekûn savaşmalı.’’ açıklaması yaptı. Bu da akıllara ‘acaba sokak olayları ve çatışmalar mı geliyor?’ sorusunu getiriyor.
Özellikle din, kültür, inanç ve ırk kavramlarının çok çeşitlilik gösterdiği Amerika’ da yağma kültürünün yaygın olduğunu son olaylarda gördük. ABD halkını bir arada tutan değerler; ABD’nin güçlü bir devlet olması ,insanların kendilerini koruyan yasal kabadayının sözünün geçtiğini bilmesi diğeri ise özgürlükler ülkesi olması. Bu değerlerin kaybolması durumunda asıl olaylar patlak verecektir. Floyd olaylarında yağmaların yaşandığını, belediyelerin işgal edildiğini ve insanların linç edilmek istendiğini gördük.


Trump aşırı sağ tarafından çok sevilmekte çünkü net bir şekilde göçmen karşıtı bir politika izliyor. Meksika sınırına örülen duvar, Arap devletlerinden zorla alınan haraçlar, müttefikleri küçümseme isteği, Türkiye karşıtlığı sevgilerini perçinlemiştir. Buna karşılık Biden Demokratlar ve göçmenler tarafından desteklenmektedir. Bu desteği Ermeni diasporasından da aldığını ayrıca belirtmek gerekir. Olası Trump galibiyetinde Biden’ ın itiraz edeceği ve sonuçları hemen kabul etmeyeceği ihtimal dahilindeyken, Trump kesinlikle mağlubiyeti kabul etmeyecektir. Daha oylar sayılmaya bașlnmıșken Twitter Trump’a sansür uyguladı buda bize Biden’in sosyal medya sahipleri tarafından da desteklendiğini gösterdi. Trump Yalnız kalınca daha saldırgan olacaktır. Hatta oy sayımlarını sürekli erteletip aylarca hükümet krizi çıkarabilir. Her ne kadar güçlü bürokrasisi olsa da bazı noktalarda işlemler tıkanacak ve felç olacaktır ki Trump’ ın bunu yapabileceğini biliyoruz.
Bir diğer olasılık seçim sonuçlarının şiddet olaylarına dönüşmesi olacaktır. İki aday da tansiyonu yükseltmeye ve seçimde şaibe olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Bu söylemler iki zıt kutup arasına barut yerleştiriyor ve sadece küçük bir kıvılcıma bakıyor patlaması . Bir şiddet olayı ile ortalık savaş alanına dönebilir.
Siyahiler içerisinde zaten birikmiş bir öfke varken son yıllarda buna diğer göçmenler de eklendi. Bireysel silahlanma yasası ile yılda milyonlarca dolar silah ülke içerisinde satılıyor. Son yapılan araştırmalarda Demokrat görüşlü kişilerin silah alımını arttırdığı görülüyor bu da bize güvensizlik ortamının arttığını gösteriyor.
Yakın zamanda sokak olayları ve yağmalar tekrar baş verebilir. Her ne kadar polis teşkilatı güçlü olsa da Floyd olaylarında görüldü ki yeterli değil. Trump kendi ağzıyla ulusal muhafızları göreve davet etti. Ayrıca 2018 yılında Kalifornia’ da ayrılıkçı bir grup New Kalifornia adında yeni bir eyalet kurup bağımsızlık istediğini bildirdi. Eyaletlerin kendi içerisinde bile böyle ayrımlar varken diğer eyaletler ile aralarındaki uçurumu düşünelim.


Biden biraz daha sağduyulu davranıp ortamı yatıştırmaya çalışabilir ancak Trump’ ın bunu yapmayacağı kesin olarak görülüyor. Çünkü Trump zengin bir ailede doğmuş istediği her şeyi elde etmiş narsist bir mükemmelliyetçi. Eğer kazanamıyorsa bile yenilmeyecek, yenilgiyi hemen kabul etmeyecektir.
Seçimlerin Türkiye’ye Etkisi
Trump’ın şu anda Türkiye tarafından daha çok istenilen kişi olduğunu görüyoruz. Rahip Brunson olayında ekonomimize darbe vuran, Ypg’ ye binlerce tırlık silah yardımı yapan, ‘Ypg ile anlaşmazsa ekonomilerini yok ederim’ diye açıklamalarda bulunan, siyasi nezaketten uzak mektuplar yollayan, binlerce dosyalık delil sunulmuşken Fetö’yü koruyan, Caatsa ile Türkiye’yi tehdit eden, F-35 programından çıkaran, darbe girişimine sessiz kalıp sonucu bekleyen, Suriye’nin kuzeyinde ayrı devlet kurulmasını destekleyen daha sayamayacağımız bir sürü ihaneti yapan ve düşman devlet başkanlarını sayarken araya Erdoğan’ı da katan kişidir Trump.
Tabi ki bir de Biden var. Seçim vaatlerinin büyük bölümünde Türkiye karşıtı söylemlerde bulunan Biden’ in birkaç sözünü hatırlayalım:
1) ‘‘Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacağım.’’
2) ‘‘ Ermeni soykırımı tasarısını destekleyeceğim.’’
3) ‘’Ermenistan’ı kurtaracağım.’’
4) ‘’Ypg’ye daha çok destek vereceğim.’’
5) ‘’Ayasofya tekrar kilise olmalı.’’
6) ‘’Türkiye’ye ambargo uygulayacağım.’’
Bu örnekler gibi daha birçok vaadinde Türkiye geçiyor. Tabi ki bunlar çoğunlukla içerideki Ermeni Lobisinin desteğini almak için söylenen sözler . Ama Trump’ı n ‘’Biden bir geri zekalı, Erdoğan gibi bir dahi ile baş edemez .‘’ sözleri üstünde baskı oluşturabilir bu da kötü sonuçlar doğurabilir. Kendisini kanıtlama isteği tabi ki güç gösterisine dönüşebilir.
Ancak demokrat adaylar geçmişten günümüze kadar daha ılımlı politikalar yürütmüşlerdir. Bizim için hangisi mi daha faydalı? Düşünelim… Kaos bilinmezlik yaratır ,yatırımcı bilinmezi sevmez ileriyi görmek ister. Eğer bir bilinmez olursa sermaye kaçar. Kaçan sermaye için en güvenli yer tabi ki en fazla kazanacakları yer olan Türkiye olacaktır. 1 koy 10 al durumu yakında 1 koyup 15 al olabilir gibi duruyor.
Eksisi ile artısı ile kısaca olayları ve sonuçlarının analizlerini yapmaya çalıştık. Kim seçilirse seçilsin bizim için zor günlerin geldiğini görebiliriz. Şahsi fikrim olayların silahlı bir çatışmaya dönmeden küçük siyasi olay ve sokak olayları ile biteceğidir.

2 thoughts on “ABD SEÇIMLERI VE TÜRKIYE’YE OLASI ETKILERI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir