Azerbaycan Özel Kuvvetleri ve Yașma timi

AZERBAYCAN ÖZEL KUVVETLERİ VE YAŞMA TİMİ
Azerbaycan özel kuvvetleri 30 Nisan 1999 Yılında Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulmuştur.
Takma adı: Adsız kahramanlar
Silahları: Muasır silahlar
Renkler: Kırmızı, Mavi
SSCB bünyesinde kalan cumhuriyetlerde çoğunlukla milli orduların geç kurulduğunu ve aynı zamanda profesyonel askerlikte daha sınırlı olduğunu görebiliyoruz. Bunun temel sebebi yerel yönetimlerdeki askeri güçleri SSCB’nin askeri tehdit olarak görmesi ve Rusya güdümlü ordunun daha aktif olmasını sağlamaktır. Bu sebeple Orta Asya ve Kafkasya Cumhuriyetlerinde askeri anlamda profesyonelleşmenin Batıya nazaran daha az olduğu görülüyor. ABD ve Batı tarafından kurulan NATO, bünyesindeki devletlerin tecrübe aktarımı, ortak hareket etme kabiliyeti ve göz dağı vermek için yaptıkları tatbikatlarda profesyonelliğine ne derecede önem verdikleri aşikar. Bu devletlerin Özel Kuvvetlerinin oluşturulması ve eğitilmesi konusunda ABD ve NATO büyük yardımda bulunmuştur.

Bordo Berelilerde bu eğitimler neticesinde Dünya’nın en iyi Özel Kuvvetleri arasına adını yazdırmıştır.
Azerbaycan Özel kuvvetleri milli imkanlar ile kurulmuş ancak tecrübe ve ileri derecede askeri yeteneklerden uzak bir profil sergilemiştir. Bu sebeple 2014 yılında Azerbaycan Özel kuvvetlerine bağlı Yaşma Timi Tükiye’ ye eğitim almak için gitti. Altı haftalık zorlu bir eğitimden sonra Tim havadan tam teçhizatlı sızma kabiliyetine kavuştu. Sızma kabiliyetinin ne derece önemli olduğunu Suşa operasyonunda net olarak gördük.

Suşa coğrafi koşulları neticesinde Ermenistan’ın alınamaz dedikleri bir şehirdi. Ermenistan bütün askeri kaynaklarını Şehrin girişindeki koridora yoğunlaştırmış saldırının buradan gelmesini beklemiştir. Ancak Yaşma timi Türkiye de aldığı eğitimi kullanarak sızma operasyonuna başlamış ve Ermeni kuvvetlerini tamamen gafil avlamıştır. Alınamaz denilen Suşa bir gece operasyonu ile bir anda düşmüştür. Paşinyan’ın açıklarken önemini açıkladığı ‘: Suşa düşerse Karabağ’ı kaybederiz.’ Sözü tamamen doğru çıktı Suşa düşünce Ermenistan barış istemek zorunda kaldı.
Bu hezimetin neticesinde Paşinyan :’ Azerbaycan savaşı özel kuvvetleri ile kazandı. Bizde profesyonelleşme çalışmalarına hız vermeliyiz.’ Açıklamasında bulundu.


Cephedeki bir Ermeni askerinin aktardığı cümleler aynen şöyledir: ‘”Azerbaycan askerlerinin gelişi, ölüm meleğinin gelişi gibiydi. 3-4 kişiyle geldiler, siperde 20-30 silahlı Ermeni askerini öldürdüler ve gelir gelmez ortadan kayboldular. Onları gece avlanan aç kurtlara benzettik.’
İşte bu cümleler profesyonel askerlik ile gönüllülük arasındaki farkı ortaya koyuyor. Buradaki 3-4 kişiden kasıt tabi ki normal erler değil Özel kuvvetlerdir. Onların işi sız-yok et- geri çekil.
Konuşma şu şekilde devam ediyor: ‘1500 kişilik ermeni askerin 5-6 kişinin karşısında kaçtığını söylüyorlar, bizi eleştiriyorlar. Evet kaçıyorduk, zira kaçmasaydık kesinlikle ölecektik.


Aynı Ermeni savaşçı Suşa operasyonundan da bahsediyor: “Onları yolda bekledik ancak bir baktık ki aramızdalar. Korkunç bir savaştı. Karabağ’ı kurtarmak için tekrar savaşacağımızı söylüyorlar. Bu çatışmaları gören asker veya subaylar Karabağ’da bir daha savaşmak istemiyor”. Yaşma timinin ne derecede iyi sızma eğitimi aldığı ve bunu nasıl avantaj olarak kullandığı bu cümlelerde gizli duruyor. İşte bu tarz ani baskınlar orduları yıpratır çünkü ne zaman olacağı belli olmaz, askerler rahat olamaz en kötüsü bu tarz cümleler karşı tarafı efsaneleştirirken sizi psikolojik olarak yorar. Azerbaycan yayınlanan röportaj ve videolar ile de başarılı bir psikolojik savaş yürütmüştür.


Bu başarı neticesinde birçok bölge ülkesinin Azerbaycan silahlı kuvvetlerine bakışı tabi ki değişmiştir. Çünkü özel kuvvetleri ve teknolojik imkanları ile tam kapasite harp yeteneğine sahip olduğu anlaşılmıştır. Türkiye’nin verdiği tecrübe paylaşımı, ortak askeri tatbikatlar ile harp yeteneği , en önemlisi de askeri teçhizat ve siyasi destekte bölge ülkelerinin gözünden kaçmamış Türkiye’ye olan ilgiyi arttırmıştır. Silahlı kuvvetlerini yapılandırmak isteyen bir çok devlet askeri işbirliği anlaşması yapmak isteyecektir. Bunun neticesinde hızlı bir nüfus alanı sağlama, silah satışı ve müttefik ilişkiler oluşturmakta faydalı olacaktır.
Aynı zamanda NATO bünyesinde yapılan tatbikat ve tecrübe aktarımlarının ne derecede önemli olduğu, bu tatbikatlar sırasında uygulanan senaryoların silahlı kuvvetlere kazandırdığı kabiliyetler ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir