Cumartesi, Eylül 18

Bataklık MI? Aydınlık MI? ( Suriye’nin Kuzeyi)

Bu gun ki konumuz çoğumuzun așina olduğu Suriye’nin Kuzeyi. Bu konuyu ele almadan önce bölgede etkin olan tarafları tanımamız ve amaçlarını bilmemiz gerekiyor. Tarafları tanımaya bașlayalım:
1) Öso:


Suriye iç savașı Ile birlikte silahlı muhalifler büyük bir varlık göstererek ülke genelinde hızlı bir yükselis gösterdi. Bu tabiki büyük çoğunlukla Abd ve Batı destekli yardımlar Ile oldu ancak askeri disiplinden uzak oldukları için alan genisledikce disiplin bozuldu ve ișid’in alan kazanmasına sebep oldu. Aynı zamanda Șam kapılarına dayanmıșken Iran ve Rusya müdahalesi Ile büyük bir bozguna sebep oldu. Kendi içinde bir çok farklı unsurdan olușması birlikte hareket etmeyi zorlaștırdığı gibi iç çatıșmaya sebep olmuștur. Sonrasında Abd ve Türkiye destekli gruplar olarak iki Ana unsur etrafında toplanmıștır. Ellerinde kocaman bir coğrafyadan geriye idlib ve bir kaç küçük alan kalmıștır . El nusra bağlantısı Ile bilinen HTȘ etkin güç olarak idlib’te varlık göstermektedir. El kaide Ile bağları olan bu grup Türkiye’ye iyi gözle bakmasada ortak düșman Esed’e karșı Türkiye ile hareket etmek zorunda. Rusya bu grubu terorist grup olarak tanimakta ve operasyonları için bu grubu bahane etmektedir. Tahrikler Ile yakın bir zamanda ılımlı muhalifler Ile bu grup arasında yeni çatıșmalar yașanacaktır çünkü tam bir serseri mayın gibi nereye ne șekilde patlayacakları belli değil kendileri dıșında ki gruplara iyi baktıkları pek söylenemez.
2)DAEȘ:


Aktif olarak 1999 yılından beri faliyet göstermektedir. 2004’te El kaide’ye bağlılığını bildirmiș 2014 yılında ise ayrılmıș ve bir hilafet devleti olduğunu Ilan etmiștir. Yoğunlukla etki alanı Irak ve Suriye olmuștur . Özellikle iç savaș esnasında bu ülkelerde ABD’nin Iraktan çekilmesi Ile faliyetlerini arttırmıș ve militan sayısını hızla arttırmıștır. Iç savaș esnasında bu iki ülkede büyük alanlar kazanmıștır. Petrol sahalarına sahip olması Ile en zengin teror Örgütü adını almıștır. Daha çok
Halep, Rakka, munbic, tel abyad ve çevre bölgelerde güçlendi. Esat’tan çok muhalif grup alanlarına saldırdı. Ypg tarafından yapılan saldırılarda çok direniș göstermeden çekilmiș buda Abd destekli olma ihtimalini güçlendirmiștir. Ypg Ile ilk karșılașması kobani’de gerçekleșmiștir. Dünya medyasının yoğun baskısı Ile Türkiye pesmergelerin Ypg/pyd’ye yardım etmesine izin vermiștir. Yoğun Abd desteği Ile Ișid yenilmiș ve Ypg ismi Dünyada hızla yayılmaya bașlamıștır. Hızla Alan kaybeden örgüt daha çok vur-kaç taktiklerine bașlamıștır. Askeri kanadını organize etmekte eski Saddam yanlısı askeri birlikler etkili olmuștur. Militanlarının çoğu ya para Ile alınmıș yada din adı altında kandırılmıștır. Buda örgütün zor anında hızlı çözülmeye sebep olmuș nerdeyse tamamen ortadan kalkmıș durumda. Son olarak Bağdadi’nin Abd operasyonu Ile öldürülmesi sonucu Örgütü iyice yıpratmıștır. Simdi ufak eylemler Ile adını hatırlatmaya çalıșmaktadır.
3)Ypg/Pyd:


2003 yılında Suriye’de kuruldu. Pkk kurucusu Abdullah Öcalan’ın sözleri Ile ‘kutsal Rojava’.
2011 de Suriye iç savașı Ile 2012 de silahlı kanadı Ile sahaya girmiștir. Esad kuvvetleri muhalifler Ile savașmak için kuzeyden çekilince bir anda büyük bir alanda söz sahibi oldular. 2013 itibari Ile muhiflere karșı savașıp etki alarını genișlettiler. Fırat kalkanı, Zeytin dalı, Barıș pınarı harekatları Ile büyük darbe yiyip denizlerle birleșme hayali yarım kalmıștır. Temmuz 2017’de ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, Ypg’ye Türkiye’nin Pkk uzantısı diye tepki göstermesi üzerine başka bir isim bulma teklifi yapmıștır. Sonuçta SDG Örgütü ortaya çıkmıștır. Küçük bir Arap ve Turkmen varlığı katılarak örgüte yeni bir imaj verilmeye çalıșılmıștır. Türkiye’nin yaptığı operasyonlar Ile denizle bulușma ve Dünya’ya açılma fikri son bulmuștur. Bu tarz bir koridorun bir diğer sebebi Türkiye ile Arap coğrafyasını tamamen koparmaktır. Irak’ın kuzeyinde düșülen hata tekrar edilmemiș ve zamanında müdahale edilmiștir. Bu tarz bir koridor hem sınırımızı tehlikeye atacak hemde içerde ki teröristlere direnç kazandıracaktır. Islam coğrafyası Ile Kara bağlantısı kesilen Türkiye’nin müdahale ve etki alanı tamamen ortadan kalkacaktır.
4)Esad:

İç savaș Ile bitme noktasına gelmesine rağmen yoğun Rus ve Iran desteği Ile toparlamıș ülkenin büyük bölümün de kontrol sağlamıștır simdilik en büyük hedefi son büyük kale idliptir. Savaștan önce inișli çıkıșlı ilișkimiz olsada Arap baharından önce çok yakın ilișkiler kurulmuș Recep Tayip Erdoğan Ile konusurken kardesim ifadesini kullanmıștır. Ancak halka karșı sert tutumu bu ilișkiyi tamamen kesip atmıștır. Rte’nin 2012 deki konușmasında Emevi camiide namaz kılıp kardeșlerimizle muhabbetle kucaklașacağız sözü artık Esed’in gideceği Öso’nun kesin zaferi olarak duyuruldu. Malesef istediğimiz gibi olmadı ve 8 yıl Sonra Esed ve Putin o camide poz verdi . Çok geç müdahil olunan savaș Esed’e kurtulușu hediye etti.
Tarafları az çok tanıdık tabi bu bize aslında ilk hedef tahtasının muhalifler olduğunu gösteriyor. Tabiki tüm Suriye’de gücü ele alacak bir devlet İsrail ve Abd çıkarları açısından olumlu sayılmazdı. Suriye’nin nasıl parçalanacağını israil’i ele aldığımız yazımızda paylastık. Șuan Kuzey Suriye de etkin üç güç var Abd destekli Ypg, Türkiye destekli muhalifler ve Esad. Esad’ın idlip i hedef almasındaki temel sebep hem muhalifleri bitirmek hemde Türkiye’yi Suriyede pasif bir duruma getirmek. Kurulacak bir masada Türkiye’nin kesinlikle kendisine karșı olacağını net șekilde biliyor. Ayrıca yeni bir göç dalgası Ile Türkiye’yi iyice yıpratıp kendi çıkarlarına daha ılımlı bakmaya itmeye çalıșıyor. Türkiye Doğu Akdenizdeki karbon yatakları gibi bir çok konuda kendisine karșı kurulan koalisyona katılacak yeni bir devlete müsamaha gösteremez. Aynı zamanda sırında kesinlikle bölücü örgütlere destek olacağını bildiği Esed’i istemiyor buda etkin șekilde müdahale gerektiriyor. Türkiye kesinlikle ne Idlib’ten nede elindeki alanlardan Esed ve Pyd gitmeden çekilmeyecektir yani bizi daha büyük savașlar bekliyor diyebiliriz. Bunun yanında Abd ve koalisyon destekli bir örgütle savașmaktansa Türkiye destekli muhaliflerle savașmak daha kolay geliyor. Ypg ve Abd Ile daha çok anlașma sağlamaya meyilli bir profil çiziyor. Türkiye’nin bölgeden çekilmesi Ile özerk bir yapıda yeni bir kürt devleti görme ihtimalimiz var. Petrol sahaları Irak’ta olduğu gibi yine ABD’nin elinde kalıyor. Abd bu yolla hem kendi petrol șirketlerini zengin ediyor hemde müttefik kuvvetleri zenginleștiriyor. Tabiki Șam yönetimi bir miktar pay Ile buna razı olacaktır. Çünkü uluslar arası arenada Abd destegi çok lazım olacaktır. Rusya Ise aynı Esed gibi Türkiye’yi karșısına almayı daha kolay görmekte arada tavizler vererekte Abd Ile fay hattı olușturmaya çalıșmakta. Özellikle Türkiye’nin Ypg ye yaptığı operasyonlarda Abd ne kadar zıt olsada Nato müttefiki Türkiye ile çatıșma fikrine yanașmamıș buda ypg’yi Esad ve Rusya’ya kısmen yakınlaștırmıștır. Bunun etkisini Barıș Pınarı harekatında gördük. Abd güdümündeki alanlara operasyon yapılırken sessiz kalmıș
ancak Esed’e karșı yapılan Bahar kalkanı harekatında Esed’e kordinat vermek yada Hava karekatı düzenlemek gibi açık destek vermiștir. Buda Türkiye’ye net bir mesajdı ilerlerseniz vururuz. Türkiye yerli hava savunma sistemleri üretimini hızlandırmıștır. Aynı zamanda S-400’lerin önemini bir daha kavratmıștır bizlere . Operasyon esnasında Hava sahasına neredeyse hiç giremedik çünkü Rusya izin vermedi. Buna karșılık etkin bir HSS șemsiyesi Esed için hareket alanı baya zorlaștıracaktı. Askerimize yapılan saldırıda bunun eksikliğini büyük ölçüde yașadık. Suriye’nin Kuzeyinde sular durulmuș gibi gözükse de sadece tarafların kendini toparlamak için verdiği bir mola olarak düșünebiliriz. Yakın bir zamanda özellikle Libya konusu biraz sakinleșince tekrar patlak verecektir. Taraflar Libya’ya asker ve silah desteği Ile savașlarını orada sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin Ypg alanını daraltma isteği tekrar konușulmaya bașlandı. Değișik mecralarda Rusya’nın Esed’ten uzaklașmaya bașladığı konușuluyor. Tabiki bunun en büyük nedeni Iran, Rusya çekișmesi ve Esed’in Iran’dan yana tavrı oluyor. Ypg yakın bir zamanda olmasa da özerklik ilanı yapabilir. Buda yeniden Abd – Türkiye gerilimi olarak ortaya çıkacaktır. Özellikle Libya mevzusunda Türkiye’nin elini kuvvetlendirmesi kartları Suriye içinde yeniden dağıtacaktır. Esed yakın bir zamanda yeni bir saldırı bașlatırsa süpriz olmayacaktır. Ancak eskisi kadar Rus desteği alabilir MI bilinmez çünkü Rusya bir tokat yemesini istiyor gibi. Esed ise Rusya’yı israil saldırılarına göz yummakla suçluyor.

Sizce sonraki așamada bizleri neler bekliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir