Cumartesi, Eylül 18

Dart Projesi

Önceki bir paylașımımızda 1998OR2 göktașının Dünya’ya çarpma ihtimali üzerine yazı kaleme almıștık. Bu yazımızda ise daha çok bu ihtimali bertaraf etmek icin ne gibi projeler yürütüldüğünü ele alacagiz. Hazir miyiz?
Dart Projesi :
Öncelikle bu proje hakkında yazmadan önce Dünya’nın olası çarpma senaryolarına karșı önlemlerine göz atalım:
Plan 1: Yok
Plan 2:Yok
B planı: Yok
Evet yanliș okumadınız șu anda bizi kurtaracak her hangi bir planimiz yok bu yüzden bu proje çok çok onemli. Neyse ki yakın bir zamanda böyle bir tehlike görünmüyor. Șimdi projemize bakalım ;

Dart nedir? :Gezegensel savunma odaklı bir teknoloji testidir. DART, uzaydaki bir asteroidin hareketini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğinin ilk gösterimi olacaktir.
NASA, 2020 Haziran’ında insansız DART görevini başlatıyor. DART ile “Didymain” olarak bilinen iki göktașının hedeflenmesinin nedeni Dünya’ya tehlike oluşturabilecek potansiyel göktaşı boyutunda olmaları ve Dünyadan net olarak gözlemlenmeleridir. Bu projede her şey planlandığı gibi giderse, DART, California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir SpaceX Falcon 9 roketinden fırlatılacak. Fırlatma aracından ayrıldıktan ve bir yıldan fazla bir yolculuktan sonra, 2022 Ekim ayında DART aracı 21,600 km/saat hız ile Didymain’e çarpacak.
Amaç Dart aracına yüklenecek patlayıcılar ile göktașının yüzeyinde etki olușturarak yörüngesinde sapmalar sağlamak yada daha küçük parçalara ayırıp atmosfer bizim için bu iși bitirsin diye dua etmek. Bu sözü geçen asteroidller Dünya’ya kesinlikle tehlike olușturmayan deneysel olarak gözlemlenen asteroidlerdir.
Tabi bunu yapmak kadar gözlemlemekte bir o kadar önemli. Aracın çarpması ile ortaya çıkan etkiyi Dünyadaki gözlemin yanı sıra ESA’nın uzay aracı asteroidde meydana gelecek etkiyi gözlemleyip Dünya’ya bildirecek. Hera isimli bu uzay aracı Güneș enerjisi ile calismakta ve 800 kg ağırlığında. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü görüntüleyici, spektroskop, lazer haritalama ve sensör sistemleri ile haritalama yaparak Dünyaya topladığı bilgileri gönderecek.
İșe yarar MI? pek ümitli değilim çünkü devasa hızda ilerleyen dev kütlelerden bahsediyoruz. Bir çok farklı yapıda ve yoğunlukta olan bu fenomenlere etki etmek çok olası değil . Ancak bize sonraki așama ve projeler için kesinlikle yol gösterici olacaktır.
Didymos birincil gövdesi yaklaşık 780 metre boyundayken, ikincil gövdesi yaklaşık 160 metre boyutundadır, bu da Dünya için en olası tehdit oluşturabilecek asteroitlerin boyutuna daha yakın olması demek. Didymos ikili dosyası, DART gelmeden önce özelliklerini tam olarak ölçmek için Dünya üzerindeki teleskoplar kullanılarak yoğun bir şekilde gözlenmektedir.

Dart’ın teknik detayları:


DART’ın elektrikli tahrik sistemi için gereken güneş enerjisini sağlamak üzere Roll Out Solar Arrays (ROSA) kullanacak. DART uzay aracı, NASA Evrimsel Xenon İtici – Ticari (NEXT-C) güneş elektrikli tahrik sistemini, uzay içi tahrikinin bir parçası olarak gösterecek. NEXT-C, Dawn uzay aracı tahrik sistemine dayanan yeni nesil bir sistemdir ve NASA’nın Ohio, Cleveland’daki Glenn Araştırma Merkezinde geliştirilmiştir. DART, elektrikli tahriki kullanarak, gelecekteki potansiyel NASA görevlerine yönelik uygulamalarla birlikte, yeni nesil iyon motoru teknolojisini gösterirken, görev zaman çizelgesinde önemli esneklik sağlayabilecek.

İki ROSA dizisinin her biri 8,6 metre x 2,3 metre olacak.

Kaynak:

https://www.star.com.tr/teknoloji/asteroit-yonlendirme-projesi-dart-haber-1357829/

Double Asteroid Redirection Test (DART) Mission https://www.nasa.gov/planetarydefense/dart#.Xow7zXdFLTM.whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir