Devrik Dikdatör Kaddafi

Kaddafi devrinde Libya :
Elektrik, su, doğal gaz, Sağlık hizmetleri, ilaçlar, eğitim bedavaydı. Yurt dıșında okumak isteyen öğrencilere 1650 euro karșılıksız burs verilirdi. Evlenmek isteyen çiftlere 3+1 ev verilirdi. Her aileye istisnasız 300 euro yardım yapılırdı. Devlet bankaları halktan faiz almazdı. Arabalar fabrikadan çıkıș fiyatına satılır ve tașıma ücretini devlet öderdi. Halk vergi ödemezdi. Üniversite mezunları iș bulana kadar maașa bağlanırdı. Benzin 0.08 euroydu. Halkın büyük bölümü üniversite mezunuydu. Libya’nın IMF dahil kimseye borcu yoktu. Kaddafi bașa geçince ilk olarak petrol șirketlerini millileștirdi. Yahudi azınlığın mallarına el koyarak ülkeyi terk etmelerini sağladı. Ingiliz askerlerini ülkeden çıkardı. Arap birliğine dolar yerine altın Ile ticareti önerdi buda sonun bașlangıcı oldu.
Muhammer kaddafi gelenekçi bir lider olarak bilinirdi. Geleneksel giyinir her yere Bedevi çadırı Ile giderdi. Suudi Kralının gözüne baka baka siz seytana ușaklık ediyorsunuz İsrail seytan diye azarladı. Yakasında 30 yıl italya Ile savașan Ömer Muhtar’ın İtalya tarafından zincirlenmis fotoğrafı Ile italya’ya gitti. Bm genel konseyinde bu terör konseyidir dedi. Bir kesime göre büyük bir lider bir kesime göre dikdatör. 42 yıl boyunca libya’yı yönetti bu alanda Afrika ve Arap ülkelerinde en fazla basta kalan liderdi. Kendisine rol model olarak Abdul Nasır’ı ve düșüncelerini örnek aldı. 1969 da Bingazili kral Idris’i devirerek bașa geçti. ( önceki yazımızda bundan bahsettik)
Yanından ayırmadığı ve sadece kendisinin okuduğu ünlü Yeșil kitabında sosyalizm ile islamiyeti harmanlamıștı. Jamahiri sistemi Ile yönetilen Libya’da yine de son söz Kaddafiye aitti. 2010 yılında Tunus’ta bașlayan Yasemin (Arap) baharî Kaddafi’nin ülkesinide etkileyecekti. Mısır da isyan Tahrir Meydanında bașlamıștı ve Mübarek devrildi. Kendisine model aldığı ülke devrilince sıra Kaddafiye gelmiști. Buda devrilen kralını unutmayan Bingazi için umut ıșığı oldu.

15 Șubat 2011

Bir insan hakları savunucusu tutuklandı ve halk isyanı bașladı. Yapılan oturma eylemlerine sert müdahaleler yapıldı ve olaylar büyüdü.

17 Șubat 2011

Bütün muhalifler sokağa davet edildi. Halk karakol ve karargahları basıp silahlandı, hapishanedeki mahkunlarda halka katıldı ve Bingazi muhaliflerin eline geçti.
Cenaze töreni esnasında halka ateș açıldı onlarca sivil öldü buda isyanı daha ateșli ve etkin hale getirdi.
Yıllar geçmesine rağmen Kim? neden? ateș açtı bilinmiyor.
Isyan Ecdebiye, Brega, Zawiye, Tobrukta da baș gösterdi.

21 subat 2011

Trablusta isyan çıktı halk devlet kurumlarını yıkıp bankaları yağmaladı. Din adamları ve alimler Avrupadan Kaddafi’ye müdahale etmesini istedi.
Avrupa ve Abd kaddafi’ye katliama izin verilmeyecek mesajı Verdi. Türkiye kaddafi’ye yönetimden çekil mesajı verdi.

22 șubat 2011 Trablus/ bab El Zawiye karargahı
Kaddafi:

  • Asla geri çekilmeyeceğim gerekirse șehit olacağım. Libya’yı yeniden kurtaracağız derken o sembol sözü kullandı ” zanga zanga”. Benim yanımda Allah var. Dedi.
    Türkiye 25 bin vatandașını almak için 2 gemi yolladı.

1 mart 2011 Rixos AL Nasr oteli

Yabancı ve Türk basınına kaddafinin oğlu Seyfuislam açıklama yapti ülkeyi dıș basına açtı.

3 Mart 2011


Zawiye petrol tesisleri Kaddafi’nin eline geçti. ( petrol șehri)

4 mart 2011

Raslanuf muhaliflerin eline geçti. Trablusta yeniden küçük çaplı protesto bașladı ve hemen bastırıldı.
4 mart 2011

Bingazideki cephaneliklere Kaddafi uçakları hava harekatı düzenledi.

8 mart 2011 Rixos AL Nasr oteli

Trt muhabiri Ile Kaddafi röportajı yapılırken Kaddafi kendisinin koltukta muhabirin sandalyede oturmasını kabul etmemis kendisine de koltuk istemiștir. Türkiye hakkında ki düșünceleri sorulunca :

  • ikimizde Osmanlıyız ortak bir geçmișimiz var ortak değerlerimiz var yüz yıllarca birlikte yașadık. Türk ișçilerin gitmesine üzüldüm savaș bittikten sonra geri gelsinler ișlerini yapsınlar her zaman Türklere önceliğimiz var. Dedi.
    Isyancilar icin El kaide ve para Ile kandırılmıș geçler olarak bahsetti.

10 Mart 2011 Raslanuf cephesi

Kaddafi güçleri yoğun direniș gösterdi. Uçak saldırıları yaptı ancak isyancıları ve halkı değil onların çevresini vurdu. Buda kaddafi halkı öldürüyor yalanını çürütür nitelikte.
Raslanuf muhaliflerin elinde.

11 Mart Raslanuf cephesi

Muhalifler Sirte șehrini havan ve roketlerle vurmaya bașladı. Kaddafi komandoları deniz çıkarması yapıp muhaliflerin arkasına dolandı muhalifler iki ateș altında kalıp çok zahiyat vererek geri çekildi. Raslanuf Kaddafi’nın eline geçti. Savașı seyri tamamen değiști Kaddafi güçleri sert ve hızlı ilerlemeye bașladı simdiye kadar ki geri çekilme büyük ihtimalle taktik icabı olup birliklerin merkezlerinden uzaklașıp Kaddafinin istediği konuma gelmesi için yapılmıș ve sert bir darbe indirilmiști.

16 Mart 2021

Kaddafi güçleri Brega’ya operasyon bașlattı. Brega kısa sürede düșüp kaddafinin eline geçti.

17 Mart 2011

Kaddafi güçleri Bingazi’ye operasyon bașlattı. Zanga Zanga gerçek olmaya bașladı.
New York BM Merkezi:
Libyada Hava sahası kapatıldı.
Kaddafi Obama’ya mektup yolladı: Sen bizim oğlumuzsun istersen müdahale et yine de oğlumuz olacaksın. Umarım Libya ve Abd karșı karșı gelmez. El kaide Abd’yi ișgal etse sen ne yapardin?
diye sitem etmisti.

19 Mart 2011

Trangusgalp
Askeri operasyon kararı henüz alınmamıșken Fransa șafak operasyonu Ile Bingazi önündeki Kaddafi tanklarını vurdu. Paristeki toplantıda karșı çıkan devletlere rağmen müdahale kararı çıktı. Fransa Kaddafi’nin hiç yapmadığı șeyi yapıp hastane, cami,ev,köprü,yolları vurdu.
Trablusta protesto ve kaddafi’ye destek yürüyüșleri yapıldı. Kaddafi Afrika Birliği üyelerini davet edip bambalanan șehirleri gösterdi.

07 haziran 2011 Trablus

Kaddafi :”Dünya ateșkes olmasını istiyor ilk biz istedik, ancak haçlı zihniyetli Nato saldırısı durmadı.” Diye açıklama yaptı.
Nato ve muhalifler barıș çağrısını kabul etmeyip kaddafi gidene kadar bombardıman devam edecek dedi.
Kaddafinin evi bombalandı küçük oğlu ve üç torunu öldü.
23 Ağustos 2011 Trablus / El aziziye karargahı
Trablus düștü. Babul Aziziye bombalandı. Kaçtı denilen kaddafi ses kaydı yayınladı: ‘
“O güzel Trablus’u kurtarın herkes silahlansın asileri kovun” dedi ancak çağrısına cevap alamadı.
Kaddafi’ nin ve Libya’nın sembolü Yeșil Meydanın adı Șehitler meydanı olarak değiștirildi.

20 Ekim 2011 Sirte

Kaddafi yakalandı ve linç edildi.
Son sözleri :
Ben sizin babanızım bu yaptığınız haramdır. Haram nedir bilmez misiniz?
Cesedi buzlukta trablusta uzun sure sergilendi. Oğlunun ve kendisinin bedeni çölde bilinmeyen bir yere gömüldü.Ve bu șekilde Batı Libya’ya da demokrasi getirmis oldu. Yer altı kaynakları, bankaları yağmalandı, halkı bombalandı. Ișid ve çeșitli terorist gruplar ülkede alan kazandı. Kaddafi tarafından Amerikaya ajanlık yaptığı gerekçesiyle sürülen Hafter döndü iktidar mücadelesine bașladı. Tarih yine halkını seven bir lideri dikdatör olarak yazdı. En kõtüsü ölümüde petrol gelirlerinin yüzde 90’ını ayırdığı halkının elinden oldu. Türkiye çok yakın ilișkileri olduğu kaddafi yi korumamıș 1974’teki ambargoyu, Libyadan gelen askeri kargo uçaklarını erken unutmuștur. Türkiye Hava sahasını Nato’ya açmıs asker yollamıștır ancak bu askerler çatıșmaya katılmamıștır. Malesef buda bizim için Kara bir leke olarak kalacaktır. Sizin görüșleriniz neler? buradan paylașabilirsiniz

4 thoughts on “Devrik Dikdatör Kaddafi

  1. Şimdi neden libyada olduğumuzu bir nebze anlayabilmişizdir. Bu bile büyük bir sebep.

    1. Hep Araplar ihanet etti diyoruz ya, bu yazının Arapların bakış açısına değinmesi çok iyi olmuş. Belki biz de onların gözünde ihanet ettik kim bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir