Doğu Akdeniz ve Karabağ savașına etkisi


Önceki yazılarımızda Doğu Akdeniz meselesine geniş anlamda yer verdik ancak sürekli meydana gelen değişim ve hamleler yeniden bu konuya dönmemize sebep oluyor.
Özellikle Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmeler, Azerbaycan- Ermenistan savaşı bunun temel nedenleri. Yunanistan ile başlayan görüşmeler tam manası ile stratejik bir hamle çoğu Avrupa devleti Türkiye’ye yaptırım uygulama konusunda gönülsüzdü ancak Rum yönetimi Belarusa uygulanacak yaptırımları bloke ederek ve Fransa ile dayanışma içinde olarak birliği santaj ediyordu.
Türkiye’nin çözümden yana olmadığını sadece zorla bir şeyler dayatmak istediğini iddia ediyorlardı.
Özellikle Avrupa kaynaklı gazeteler İtalya ve İspanya’nın kesinlikle yaptırım istemediğini yazdı. Hatta İtalya’nın yaptırım lafına bile tahamülü yok dendi.

Bunu MED 7 ülkeleri toplantısı bildirgesinde gördük . Yaptırım ümidi ile giden rum kesimi ve Fransa eli boş dönmüştü.
Daha önce kaleme aldığım Corona Virüs yazımda Türkiye’nin İtalya ve İspanya’ya yaptığı yardımların boşuna olmadığı bunun temel sebebinin Ak denizde sağlam bir blok oluşturmak için yapıldığını Türkiye’nin bu sebeple Avrupada bir bölünme sağlayıp operasyonlarda bunlardan faydalanacağını yazmıştım nitekim böylede oldu.


İtalya Dış işleri Bakanı:’ Türkiye bölge istikrarı için vaz geçilmez bir müttefik’ diyerek tarafını net şekilde belli etti.
Aynı zamanda Fransa – Yunanistan ile tatbikat yaptığı anda İtalya-Türkiye tatbikatı başladı.
Yoğun baskılara rağmen İspanya Türkiyedeki Patriot HSS çekmeyi reddetti. Bunları tabiki Yunanistan,Fransa ve Rum yönetimi de görüyor. Askeri olarak Türkiyeyi karşılarına almak delilik olur . Charles de gaulle savaş gemisi son kozuydu Fransa’nın ancak bu savaş gemisi sadece sembolik bir destekten öteye geçemez Doğu Akdeniz gibi küçük ve ana karaya yakın bir bölgede Türkiye gibi bir devlete karşı hayatta kalması imkansız.Yollanmasındaki sebep Yunanların ağzına bir parmak bal çalmak ve istediklerini yaptırmak. Bunu yapılan milyarlarca dolar silah anlaşması ile elde etti. Fransa’nın temel amacı Türkiye’nin ilgisini Afrikadan çekmek bölgesel konulara odaklanmasını sağlamaktır.
Bunu her açıklamasında görüyoruz Macron’un özellikle Türkiye, Suriye ve Libyadaki amacını söylemeli söylemleri bunun içindir.
Türkiye görüşmeler ile hem yaptırım istemeyen İtalya,İspanya, Malta,Macaristan,Almanya gibi ülkelerin elini rahatlatıyor hemde Avrupaya kimin sınır dayattığını gösteriyor. Tabiki bir çözüm çıkması zor bu görüşmelerden ancak bu atak ile Rumların elini zayıflattık özellikle Rumların Belarus’a yaptırımı bloke etmesi Avrupada büyük huzursuzluk çıkarıyor.


Azerbaycan meseleside özellikle tarihi kimliğinin yanında günümüz gelişmelerinin bir sonucu olarak farklı bir boyut kazandı. Bun Macron’un son açıklamalarında gördük Türkiye hedef alınarak işgal edilen topraklar Ermenistan a aitmiş gibi 500 milyon dolar destek sağlama sözü verildi. Burdaki temel amaç ülke içinde güçlü olan Ermeni lobilerinden destek almak ve Türkiye’ye bir cephe daha açmak. tabiki Türkiyede karşı hamleler ile Afrikayı hedef almaya devam ediyor. Lübnan Beyrutta Macron’ a karşı yapılan protestolar bunun bir neticesi.
Azerbaycan hem tarihi hem stratejik olarak Türkiye’nin kardeşi her alanda desteklediğimiz bir ülke. Özellikle Türkiyenin destek açıklamasından sonra Katar,Pakistan, Ukranya, KKTC, Afganistan, İtalya, Libya, Gürcistan gibi müttefik devletler destek açıklaması yaptı. Ermenistan’ı ise Fransa, GKRY,Yunanistan, İran, Rusya gibi devletler destekliyor. Aslında meselenin tam olarak Karabağ olmadığı ortaya çıkıyor. Bu coğrafya santraç tahtası uygun zaman uygun hamle sonuç getirir. Azerbaycana yapılan Türkiye ve İsrail desteği sonucunu sahada açık şekilde belli ediyor kaba temizlik yapılıyor Ermenistan savunması tamamen çökmek üzere daha sonra tam taaruz ve süpürme başlayacaktır. Yumuşattık ve vuracağız buna karşılık Ermenistan savaşı tam cepheye yayıp balistik füze kullanarak Rusya müdahalesi için zemin oluşturabilir. Rusya Türkiye’nin en büyük gaz kaynağıyken yerini Azerbaycan’ın almasından cok huzursuz üstelik bu iș Avrupa’ya da gaz ihrac etmeye doğru gidiyor. Bu Rusya gibi ekonomisi gaza dayalı bir devlet için felaket olur hem de Avrupa ona muhtaçken alternatifinin olması büyük sıkıntı yașatır siyasi olarak. Bu sebeple Ermenistan’ın galip gelmesi yada oyalaması ișine gelir. Iran geçmiș ten günümüze kadar Azerbaycan’ı kendi toprağı olarak görmekte bu sebeple güçlenmesi Iran açısından büyük sorun teșkil etmekte ve halen daha Azerbaycan topraklarını bir bölümü Iran sınırları içinde kalmak ta güçlenmiș Azerbaycan’ın sonraki hedefi bu topraklar olacaktır. israil tamda bu sebepten Azerbaycan’a yoğun destek veriyor . Mesele Azerbaycan toprağında olduğu için Rusya sadece el altından destek veriyor ancak Ermenistana yapılan saldırı ile ortak savunma anlaşması devreye girebilir. özellikle Türkiye bizi vuruyor, Soykırıma uğrayacağız söylemleri ile hem geçmişteki sözde soykırım iddasıyla hemde Türkiye karşıtı blok ile birleşip kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Gürcistan ise her zaman Rusya tehdidi altında plan bir ülke 2008 Osetya savașında bunu bet olarak gördük. Rusya’ya karșı içinde kin be korku olan Gürcistan her türlü desteğe açık durumda bu destek Tam olarak Nato üyesi Rusya’ya her yerde karșı çıkabilen bir Türkiye’den bașkası olamaz. Küçük Ermenistandan ise büyük Türkiye, Azerbaycan muttefiği daha akıllıca geliyor bu sebeple Hava sahasını Rusya’ya kapatıyor.


Türkiye bir taraftanda bu bloğun temel mimarı Fransa ile ortamı yumuşatma peşinde Fransa desteğini kaybetmiş Atina sadece küçük bir yemden ibaret olur ve sonuca razı olur.

Özellikle son görüşmede Türkiye’nin SAMP-T programına katılma ve temin etme isteği Fransa’nın tekrar programa katılma fikrini açıklaması bir adım ve devamıda gelecektir. Bu tarz sistemler politik olmasının yanında tecrübe ve HSS için çeşitlilik demek. Hem hırplanmış ekonomi zorlanmadan Doğu Akdenizde istediğimizi elde etme hemde müttefik kazanmak için yapılan akıllıca hamleler elbet sonç veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir