Pazartesi, Eylül 20

Doğu Akdeniz’in Kaderi Uzun Vadeli Projelere Mi Bağlı?

Her ülkenin uzun vadede piyasaya sürmeyi düşündüğü teknolojileri, projeleri ya da siyasi modelleri vardır. Bunlar, ülkenin jeopolitik konumuna, içinde bulunduğu -ya da gelecekte bulabileceğini tahmin ettiği- krizlere göre değişir ve hız kazanır. Ülkelerin kriz(karşı konulabilir) veya kaos(karşı konulamaz) zamanında karşılaştıkları, ileriye dönük çalışmalarının başarısına göre ya kolaylaşır ya da zorlaşır.

2020, henüz son çeyreğini görmememize rağmen, Doğu Akdeniz’in oldukça ısındığı bir yıl olarak tarihe geçti bile. Tansiyonun bu kadar yükselmesinde Fransa, Yunanistan, İsrail, Mısır ve Türkiye oldukça etkili oldu. Tabii, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Rusya gibi ülkeler de kimi zaman kendisinden bahsettirdi.

Doğu Akdeniz’deki krizden kısaca bahsedelim. En önemli kavram Mavi Vatan. Bu kavram,Yunan sınırlarının 12 denizmiline çıkarılmasını engellemek, Akdeniz’deki karasularımızı korumak, KKTC’yi savunmak ve statüsü belirsiz Ege adalarının Yunanistan’ın kontrolüne geçmesini engelemek gibi bazı düşünceleri içeriyor. *

Yunanistan Karasuları/ Yunanistan Karasuları 12 Denizmili Olursa

Esas konumuza dönecek olursak; Doğu Akdeniz’in kaderi, tüm dünyanın virüslerle uğraştığı bu dönemde -ve sonrasında gelecek normalleşme sürecinde- doğru projeler geliştiren tarafa bağlı olacak. Hangi taraf, tüm dikkatin Yeni Koronavirüs’te olduğu bugünlerde daha sağlıklı projelere imza atarsa, şüphesizdir ki o taraf daha ağır basacak, krizden kârlı çıkacaktır.

Öyleyse, tansiyonu kadar kendine güveni de oldukça yüksek olan ülkemizin uzun vadede tamamlayacağı projelere göz atmakta fayda var. Bu projeler ülkemizi Doğu Akdeniz’de karar verici ülke konumuna getirecek mi hep birlikte inceleyelim.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, köprü görevinde bir ülkedir. Özellikle Akdeniz’deki en uzun kıyışeridi’ne sahip olması, burada bulunan hidrokarbon yataklarından hakkı olanı alması için gösterdiği askeri ve diplomatik çabalar sonucu emperyalist devletler ve şirketler’in çıkarları için tehdit oluşturmuş ve bu güçlerin kara listesine girmiştir. Bunun sonucunda yerli savunma sanayine duyulan ihtiyaç kapsamında bir çok proje başlatılmıştır.Türkiye, önümüzdeki süreçte askeri olarak caydırıcılık sağlamak ve olası savaş durumlarında zor durumda kalmamak için sayısız silah ve araç üretmeyi planlanmıştır. Türkiye’nin bazı uzun vadeli projeleri aşağıda yer almaktadır.

Anka Aksungur

Anka-S gövdesinden dönüştürülerek daha fazla yük taşıma kapasitesine ulaştırılması hedeflenen Aksungur, geçtiğimiz günlerde Teber -82 Güdüm Kiti’ni test etmişti.Anka Aksungur’un 2020’nin sonunda envanterimize girmesi beklenmektedir.

Anka Aksungur’un Teknik Özellikleri
  • Max İrtifa: 40.000 ft
  • Faydalı Yük: <750 kg
  • Kanat Açıklığı: 24 mt
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 3.300 kg
  • Havada Kalış: 24 saat
  • (750 kg Harici Yük ile 12 saat, 150 kg Faydalı Yük ile 24 sat, Zaman içinde 40 saat’e çıkarılacak)
  • Motor: 2 x TEI-PD170 (YERLİ MOTOR)

TCG Anadolu Amfibi

Türk Donanması’nın ilk Amiral ve LHD (Landing Helicopter Duck) gemisi olan TCG Anadolu Amfibi Çok Amaçlı Çıkarma Gemisi’nin 2021 yılı içerisinde donanmamıza katılması hedeflenmektedir. Bulundurulması planlanan 6 adet F-35 yerine dikey iniş-kalkış yapabilen jet motorlu SİHA’lar ve gelecek dönemde insansız savaş uçakları konuşlandırılacaktır.

TCG Anadolu Amfibi’nin Teknik Özellikleri

Gemi boyu ve genişliği: 232×32 m
Azami yükseklik: 58 m
Maksimum sürat: 21 knots
Hareket siası: 9000 mil
Ağır yük garajı: 1410 m²
Hafif yük garajı: 1880 m²
Gemi havuzu: 1165 m²
Hangar: 900 m²
Uçuş güvertesi: 5440 m²

FNSS/ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

ABD’den sonra bu platformda zırhlı araç üreten ikinci ülkeyiz. TCG Anadolu gemisi için 27 adet üretilmesi planlanan ZAHA 2022 yılında envanterimize girecek.

Harekâtın amfibi hücum safhasında, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamak için, denizde, 7 knotluk azami sürate ulaşabilir.
Çıkarma harekâtının, zorlu hava koşullarında da devam edebilmesi için Deniz Durumu 4’e kadar harekât yapabilir.
Denizde alabora olması durumunda, kısa sürede kendisini döndürebilir.
Rampa ve 7 tahliye kapağı, personelin çok hızlı tahliye edilmesini sağlar.
Toplam 18+3 personele kadar taşıma kapasitesi ile kıyıya birlik nakliyesi yapabilir.
Görev profiline uygun balistik ve mayın korumasına sahiptir.
Zorlu intikal süreçlerinin ardından askerin savaşabilecek şekilde hazır olmasını sağlamak için, personel ergonomisine yönelik, MIL-STD-1472 uyumlu tasarıma sahiptir. Koltukları, personeli mayın şokuna karşı korur.
Kıyı mayınlarına karşı, Mayın Geçit Açma Sistemine sahiptir.
12,7 makineli tüfek ve 40 mm bombaatara sahip, 2 eksenli stabile, uzaktan komutalı silah sistemine; ayrıca 8 adet sis havanına ve motordan sis yapma kabiliyetine sahiptir.

Bayraktar Akıncı

Türkiye’nin en güçlü İHA’sı olacak olan AKINCI’nın 2021 yılında envanterimize girmesi bekleniyor. Akıncı, özellikle elektronik harp kabiliyeti ve 40.000 feet irtifası ile düşman hava savunma sistemlerinin korkulu rüyası olacak.

TF-X

Emekli edilmesi planlanan F-16 uçakları yerine hava kuvvetlerimizin ihtiyacını karşılayacak 5.nesil hayalet uçak TF-X’in 2023’te hangardan çıkması, 2025’te uçması, 2028-29 yıllarında seri üretime geçmesi ve 2030 yılında envanterimize girmesi beklenmektedir.

Turkish Fighter X Temsili

Milli Muharip Uçağımız TF-X’in Teknik Özellikleri

MMU= Milli Muharip Uçak

Türkiye, Doğu Akdeniz’de hak iddia eden devletler arttıkça, gücüne daha da güç katacak projeleri birer birer açıklamaya devam ediyor. Buna karşılık, Yunan tarafı daha fazla uçak ve korvet satın almayı hedefliyor. Şu sıralar kördüğüme dönen Doğu Akdeniz meselesi, eğer uzun vadede çözüme ulaşacaksa ipler Türkiye’den yana. Yine de süreci hep birlikte izleyecek, yeni gelişmeleri takip edeceğiz.

-Furkan Gündoğdu/ Yusuf Çağrı

*Meraklısına, Mavi Vatan’ı koruyan gemilerimizi incelediğimiz yazılarımızın bağlantıları aşağıdadır.

Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 1:Milgem Projesi

Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 2: Milden Projesi

Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 3: Kılıç Hücumbotlar

Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 4: TCG Bayraktar (LST)

Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 5: TF-2000 Hava Savunma Destroyeri

Kaynakça:

www.ssb.gov.tr

www.defenceturk.net

www.millisavunma.com

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir