Evrim YANÇEKEN

Aselsan Mühendisi: Evrim YANÇEKEN
Tarih: 26 Ocak 2007
Yer: Batıkent( Ankara)
26 Yaşındaki Aselsan mühendisi Evrim YANÇEKEN 7. kattaki evinin balkonundan atlayarak intihar etti. İntihar mektubunda: “Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum”.
Soruşturma hızlı bir şekilde neticelendirilip intihar denilerek kapatılmıştır.

Hüseyin BAŞBİLEN, Halim ÜNSEM ÜNAL, Evrim YANÇEKEN kısa aralıklarla intihar diye kayıtlara geçen ölümleri ve akılda soru işareti bırakan çalışmaları ile hafızalara kazındı. Üç mühendiste Türkiye’nin en prestijli üniversitesi olan ODTÜ’den mezun ve şifre çözme konusunda uzmandı. Özellikle F-16 şifrelerinin çözülmesi için yoğun şekilde mesai harcadıkları ve başarıya ulaştıkları iddia edilmişti.
F-16 şifrelerinin çözülmek istenmesindeki temel amaç dost-düşman tanımlama becerisinin milli olarak ele alınabilmesini sağlamaktı. Yani ABD uçakları Türk hava sahasına girdiğinde dost uçak olarak göründüğü için müdahale edilemeyecektir. Olası bir Fransız, Yunan, ABD uçağı Türkiye’ye hava taaruzu gerçekleştirdiğinde tamamen savunmasız olacaktır Türkiye.
F-35 projesinde olduğu gibi uçağın rotası, operasyon bilgileri ve kaynak kodları tamamen ABD tarafından kontrol edilmektedir. ABD sattığı silahların kodlarını kesinlikle paylaşmamakta buda müttefik devletlerin ABD’ ye gebe olmasını sağlamaktadır. Kod paylaşımı sadece İsrail ile yapılmaktadır. ABD silahlarında aynı zamanda uydu vasıtası ile kullanım dışı bırakma gibi ek önlemler bulunmaktadır. Yani olası ABD savaşında gizli bir operasyon yada savunma yapmanız imkansız olmaktadır. Bu kodların çözülmesi demek ABD’nin sizin silahlı kuvvetlerinizin üstündeki baskısının kalkması demek. ABD bunu ister mi? kesinlikle hayır.
ODTÜ gibi bir üniversiteyi derece ile bitiren , Aselsan gibi Türkiye’nin en prestijli kurumunda çalışan bir mühendisin yüksek lisans tezi yüzünden intihar etmesi pek olası görünmüyor.
Komşularının ifadesinde:’ Ekonomik olarak iyi durumda olduğu, ancak tezi yüzünden içine kapandığı ve sıkıntılarının olduğu’ polis kayıtlarına geçmiştir.
Özellikle bu üç mühendisin seçilmesi apayrı bir şüphe kaynağı gibi duruyor.
Hürriyet’in 16.05.2007 – 00:00 haberinde:
ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin ”millileştirilmesi” konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahalesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün millileştirilmesi için çalışıyorlardı. Böylece ABD’nin havadaki tahtı sallantıya girmişti. Her üçü de ODTÜ mezunu olan Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken, özellikle şifre çözme konusunda oldukça uzman mühendislerdi.
Diye haber girmiştir buda bize ne derece önemli ve kritik projelerde çalıştıklarını gösteriyor. YANÇEKEN’in arkadaşları son derece komik, hayatı seven ve zeki olduğunu ifade ediyor. Bu şekilde intihar etmesinin akıllarını kurcaladığını ifade ediyorlar.


Bunun gibi bir çok ölüm sanki hiç yaşanmamış gibi bir anda gündemden silindi. Artık mühendis ölümleri Türkiye için standart bir hal almıştı. Halk iki gün: ‘ Bunları ABD yapıyor.’ Diyerek konuşur sonra o genç dahiler unutulurdu. Son zamanlarda savunma sanayisinde bu denli önemli projelerin artmasının temel nedeni mühendislere sağlanan can güvenliği ve şirketler içerisindeki yabancı etkisinin azaltılması sayesinde olmuştur. Burada ki en büyük pay tabi ki MİT’in başarısıdır.
ABD-Irak savaşında Irak Hava Kuvvetlerinin karşı koymamasına dair bir çok efsane olması ile birlikte gerçek nedeni yoğun araştırmalara rağmen bulamadık. Bu konuda bir kaç kısıtlı bilgi ele geçirebildik. Bunlardan biri yazılımları yüzünden ABD hava kuvvetlerinin dost görünmesi, diğeri mühimmat ve uçakların uydular vasıtası ile kapatılması, bir diğeri ABD kuvvetlerinde bulunan akıllı ve yüksek menzilli mühimmatlar sayesinde uçak ve hss sistemlerinin kolay hedef olması ve son fikirde nasıl olsa Irak’ın yenileceği bu savaşı en az teçhizat kaybı ile bitirip savaştan sonra bunları kullanmak istemesi yönünde. Sebep ne olursa olsun Irak silah sistemlerinin yoğunlukla ABD yapımı silahların olduğu ve kullanılamadığını bize gösteriyor. Bir çok uçak ve sistem çölde yere gömülmüş ve çürümeye bırakılmıştır. Bu sebeple milli savunma sistemleri önemli bir platformdur. Milli olmayan sistemler neticesinde Türkiye Kıbrıs Barış Harekatında kendi gemisini vurmuş ve bir çok şehit vermiştir. Yine bu hata ABD yapımı silahlar yüzünden ve eksik istihbarat yüzünden olmuştur. Geçmişimizde bunun gibi bir çok olay yaşanmış ve üstü kapatılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir