INSAN HAKLARI KURUCUSU MODERN FRANSA’NIN BAHSEDILMEYEN SOYKIRIMI

SETIF VE GUELMA SOYKIRIMI


14 Haziran – 7 Temmuz 1830 yılında Fransa tarafından ișgal edilen Cezayir Osmanlı mülkü olmaktan çıkmıș ve sömürge halini almıștır. Isgal isyan getirmis ilk isyan 1847 ye kadar sürmüștür. Fransa “Arap büroları” adlı mahkemeler kurup halkı acımasızca yagılamaya bașladı. 1870 de Cezayir yönetimini Fransa iç isleri bakanlığına bağlandı. Böylece 200 ü așkın kabile tekrardan ayaklandı. 1881 de bir isyan daha patlak verdi ancak yine kanlı bir șekilde bastırıldı. Bununla birlikte Fransa Fransızlaștırma calıșmalarına hız verdi. Misyonerlik faliyetleri yürütüldü, Fransizca hakim dil ilan edildi, Fransadan Cezayir’e yaklasık 1 Milyon Fransız göç ettirildi. Göç eden kișilere büyük ayrıcalıklar verildi. Zaten ișsiz olan Cezayirliler iyice köșeye sıkıștı ve tersine göç ile Fransa’ya göç etti.

  1. Dünya savașında Fransa ile birlikte savașılması durumunda özgürlüklerini kazanabilecekleri vaadi ile Cezayirliler savașa müdahil oldu.

Savașın kazanılması ile tekrardan bağımsızlık umudu yeșerdi halk sokaklara döküldü buna karșılık Fransa insanlara Setif ve Guelma șehirlerinde makinali tüfekler ile ates açtı bu katliamda 45 bin kiși hayatını kaybetti. Kadınlara tecavüz edilip , halk evinden alınıp kurșuna dizilmiștir. Ölülerin büyük bölümü Nazi fırınlarına benzer fırınlarda yakılmıș yada șehrin dıșında ki büyük çukurlara toplu șekilde gömülmüștür. Savașı kazanıp ülkelerine dönen Cezayirli gençlerde katledilmiștir. Evet Fransa kendisi için savașıp nazileri yenen ülkelerini kurtaran gençleri de öldürmüștür.Isyanlar küçük çaplı devam etsede büyük sıçrama 1954 yılında 1 kasım da eș zamanlı fransız yerlesimlerin ve karakolların yakılması, bombalar patlatılması Ile ülke geneline yayıldı.

Bu hareketin öncüsü Abdülhamid bin Badis sembol olan o sözleri söyledi:”Arapça dilim, Islam dinim, Cezayir ise yurdumdur.”

Fransa tutumunu sertleștirip halkı havadan bombalama, kimyasal silah kullanma, ișkenceler, toplama kamplarında toplu infazlara kadar birçok şey denemiștir. Ancak halk sinmemiș daha da ateșlenerek isyana devam etmiștir.19 mart 1962 de ateșkes Ilan edilmiș o güne kadar 1.5 Milyon Cezayirli ölmüș buda Cezayir nufusunun yüzde 15’ini kaybettiği anlamına geliyordu. Savașın bitmemesi sebebiyle büyük bir buhran yașayan Fransada Charles de Gaulle önce basbakan Sonra cumhurbaskanı oldu. Barıșa karșı olan bazı general ve yerleșimciler Cezayirlilere karșı katliama giriști.

DE Gaulle Cezayir’e ya bizimle birleșin yada bağımsız olun dedi yapılan referandumda 6 Milyon kiși bağımsızlıktan 16 bin kiși Fransadan yana oy kullanmıștır. Cezayir sonunda 5 Temmuz 1962 de bağımsızlığını kazandı.1955te Cezayir’e atanan Paul Aussaresses itirafında 1509 kisiyi yargısız infaz ettiğini itiraf etmiștir.Günümüzde halen Fransa soykırımı kabul etmemekte Sarkozy’nin dediği gibi insan haklarını kuran ülke olarak herkese tepeden bakmaktadır. Hatta kendi kirli geçmișlerini görmezden gelip sözde Ermeni soykırmının en büyük destekçisi olmușlardır. Daha önceki yazımız olan İsrail’in parçala ve yönet stratejisi adlı yazıda buna değinmiștik.

LIDERLERIN TEPKISI:

Sonraki yıllarda Fransız büyükelçi Hubert Colin bu soykırım için : “kabul edilmez trajedi” demistir.Bu soykırımi konu Alan filmler ve programlar engellenmiștir.Recep Tayip ERDOGAN’ın konuya yönelik Cezayir de soykırıma uğrayan 1.5 Milyonu babana sor sözleri Türkiye’nin tavrının net șekilde ortaya koymuștur.Mevlut CAVUSOGLU Nato PA toplantısında Türkiye’yi soykırım Ile suclayan Fransız parlementere: Soykırım ve tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek en son ülke Fransa’dır. Çünkü Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın.” diye tepki göstermiștir.

Macron:” savaș esnasında huzurun saglanması için orduya ust düzey yetkiler verilmis buda malesef ișkence ve bazı korkunç eylemlere sebep olmuștur” diye kısmen kabullenmiș ancak yine de itiraf etmekten kaçınmıștır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir