Koronavirüs Salgınının Yol Açtığı Fırsatlar ve Tehlikeler

2020 yılı, bizler için “ayak uydurma” yılı olmalı. Her ne kadar başlarda zorlansak da, bugünlerde yeni yaşam koşullarımıza alışıyor gibiyiz. Bu kriz bizlere öyle yenilikler getirdi ki, bazılarına dikkat etmeli, bazılarınınsa değerini bilmeliyiz.

-Kriz Fırsattır.

İşte dikkat etmemiz gereken bir nokta: ABD’de Trumpizm sert bir artış eğiliminde. Sebebi açık, insanlar korkuyor. Türkiye’de yaşayan ve gündemi takip etmeyen herhangi bir birey bunu anlamlandırmakta zorlanabilir. Bu sebeple ABD’deki durumu kısaca özetleyelim. Şimdiden 23 milyon kişi işsiz. Hastanelerin fiyatlarındaki uçukluk bir yana dursun(sadece test 3000$), zaten hastanelerin çoğunda yer yok.

Dönelim Trumpizm’e. Trumpizm, ırkçılığın, basın özgürlüğüne karşıtlığın, bilim karşıtlığının, dini fanatikleştirmenin bütününe verilen ad. Başkan Trump, insanların koronavirüs altında birleştiği bu dönemde, ilk kez oy yüzdesini artırmayı başardı. Irkçılığını ve bilim karşıtlığını gizlemeyen konuşmaları halk üzerinde rağbet görmeye başladı. Eğer bu artış devam ederse, önümüzdeki kasım ayında yapılacak seçimlerde yeni bir sürpriz yaşanabilir. Her ne kadar Türkiye’nin haber gündeminde yerini almasa da Trumpizm, bugün ABD’de en çok konuşulan konular arasında.*

ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve Çin gibi ülkelerde net bir şekilde görülebilen, hava kirliliğindeki azalma ise oldukça dikkat çekici. Görünen o ki gezegenimiz, insanların evlerine çekildiği bu krizi fırsata çeviriyor ve kendini yeniliyor. Başka bir deyişle, evlerimizde kalarak kendimizi korumakla kalmıyor, okyanuslarla yaşayan balıkları ve birçok canlıyı da korumuş oluyoruz. Çünkü atmosfere salınan zehirli gazlar; denizleri daha asidik, havayı ise daha sıcak yapıyor. Eğer hava kirliliği tamamen ortadan kalkar ise gezegenimiz binlerce yıl gençleşmiş olacak. Ne büyük hediye ama!

Tüm ülkeleri derinden etkileyen salgının bize sunduğu başka bir fırsat ise ülkelerin elindeki uluslararası ilişkilerini güçlendirme fırsatıdır. Böylesine zor günler yaşıyorken gönderilebilecek yardımların unutulmayacağı bir gerçek. Bildiğimiz üzere Türkiye, birçok ülkeye yardım göndermişti. İngiltere ise bu ülkelerden yalnızca biri. Ekipman desteğinin hemen ardından İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott, dost kara günde belli olur demişti.

Salgının etkisi dinmedikçe bizler bu duruma daha da alışacak gibi duruyoruz. Çin’e ve ÇKP’ye olan güvenin iyice azaldığı bu dönemde Çin’in kaybettiği yatırımları hangi ülkelerin kazanacağı ise kilit sorulardan birisi gibi duruyor. Tüm bu sürecin sonunda; krizi iyi yöneten ülkelere karşı sempati artacak, kuşkusuz ki bu da yabancı yatırımı artıracak.

Sonuç:

Koronavirüs salgınının herkese yeni bir sayfa açtığı bir gerçek. Fırsatları en iyi şekilde değerlendirenlerin önümüzdeki yıllarda kendisinden bahsettireceği bu dönemde herkes görülmeyeni görmeye, bilinmeyeni keşfetmeye çalışıyor. Trumpizm, gençleşen Dünya ve uluslararası ilişkilerde yeni bir dönem, oyunun kurallarındaki değişikliklerin habercisi konumunda. İnsanoğlunun eline uzunca bir süreden sonra ilk kez günahlarından arınma şansı geçti. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirebilmek için öncelikle evlerimizde kalmalı ve sağlığımıza çok dikkat etmeli, sonrasında da geçmişimizden edindiğimiz tecrübelere başvurmalıyız.

-Yusuf Çağrı

*Dahası için: TheNation, “Thanks to Covid-19, Neoliberal Globalization is Unraveling”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir