Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 2: Milden Projesi

Denizaltı filomuz’un kuruluş tarihi 1886 yılına dayanır. Bu tarih’te envanterde iki adet denizaltı bulunmaktadır: Abdülmecid ve Abdülhamit denizaltıları. Abdülhamit denizaltısı, Osmanlı mühendisleri tarafından Dünya’nın ilk torpido atan denizaltısı olmuştur. Jeopolitik konumumuz gereği denizaltı gibi görünmeyen silahlar’a ihtiyaç duyulmuştur. Envanterimiz de 12 adet denizaltı bulunmaktadır. Denizaltılar üç filo olarak 4 er şekilde ayrılmıştır; Ay sınıfı, Gür sınıfı ve Preveze sınıfı.

Denizaltı, denizlerde kullanılan en tehlikeli silahtır çünkü görmediğiniz bir tehtidi bertaraf edemezsiniz. Bu konuda en açık ifade Denizaltı Filo Komutanlığı’nın mottosu olan “Sessiz ve Derinden” ifadesidir. Akıllara şu soru gelebilir, radarlar denizaltı’nı tespit edemez mi? Tabiki hayır. Gemilerin kullandığı radarlar suyun mukavemeti nedeni ile suyun altında  çalışamaz. Gemiler yakın mesafeyi yani kayalık gibi engelleri veya mayınları görebilecek mesafede kullanabileceği “Sonar”(Sound Navigation And Ranging) ları çalıştırabilir. Sonar, ses dalgası kullanılarak sesin deydiği noktayı görme sonucu tespit edilebilir. Denizaltıları tespit etmek için deniz karakol uçakları veya helikopterleri ile suya seyyar radarlar bırakarak tespit edebilme imkanı vardır.

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Milli Denizaltısını yerli imkânlar ile inşa etmek maksadıyla oluşturulan Milli Denizaltı (MİLDEN) Çalıştayı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü KORLU’nun katılımıyla 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü Pendik/İstanbul’da yapılmıştır.

Reis Sınıfı Denizaltılar

Türkiye envanterde ki denizaltıların eskimesi ile oluşacak problem için Reis Sınıfı Denizaltı projesini Haziran 2005 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla başlatmıştır. Toplam maliyeti 2.2 milyon euro olması beklenen “Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi” (AIP) sistemine sahip 6 adet denizaltı’nın Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

One thought on “Mavi Vatan’ın Bağımsızlığı Bölüm 2: Milden Projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir