Pazartesi, Eylül 20

Türk Yıldızları Bölüm 1: TF-X

Devletler’in askeri bakımdan en caydırıcı gücü hava kuvvetleridir. Güçlü bir hava kuvvetleri’ne sahipseniz dünya’nın bir çok bölgesine askeri hava üssü kurarak yaşanan; ekonomik, askeri ve siyasi olaylarda söz sahibi olabilirsiniz. Örneğin ABD’nin Antartika Kıtası hariç her kıtada hava kuvvetleri bulunmaktadır. Bu durum diğer devletlerin ABD’nin nüfuzunu her zaman enselerin’de hissetmesini sağlamış, cesur olmayan liderler bu baskıya boyun eğmişlerdir. Türkiye, 1.055 uçak ve 497 helikopter ile dünya’nın en güçlü hava filolarından birine sahiptir. Envanterimiz’de ki F-16 Lightning ve F-4 Phantom uçaklarımız’ın 2030 yılından sonra kademeli şekilde envanterden çıkması planlanmaktadır. ABD ile ortak ürettiğimiz F-35 Lightning uçakların’dan 100 adet sipariş edilmiştir. Fakat S- 400 HSS aldığımız için senato Türkiye’yi ortaklıktan çıkarmak ve uçakları yollamamak için karar aldı. Lockheed Martin firması Mart 2020 tarihine kadar Türkiye’yi üretimden çıkaracakları’nı açıkladı. Bu durumda Türkiye başlattığı MMU(Milli Muharip Uçak) projesini hızlandırdı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 15 Aralık 2010 tarihindeki toplantısında; Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020’li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve savaş uçağı ihtiyacının ulusal olanaklarla geliştirilme projesi olarak ilk aşamada kavramsal tasarım yapılması için TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir. Jet eğitim uçağı projesi kapsamında Hürjet, avcı uçağı projesi kapsamında da TUSAŞ MMU geliştirilmektedir. 5.Nesil Savaş Uçakları sınıfında, sahip olacağı yapay uydu ve radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilecek, radarda düşük görünürlüklü bir gövde tasarımına sahip olması amaçlanan MMU’nun 2011 yılı itibarıyla TUSAŞ tarafından kavramsal tasarım aşaması başlatılmış olup kavramsal tasarım çalışmaları 29 Eylül 2013’te tamamlanmıştır.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

Yükleniciler

İmzalanan Ana Sözleşme, Geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasını kapsamaktadır. Söz konusu dönem içinde hava aracının geliştirilmesi; mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılmasını amaçlamaktadır.Ana Sözleşme, SSM ile 05 Ağustos 2016 tarihi ile imzalanmış olup, başta Ana Yüklenici TUSAŞ olmak üzere, Proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte çalışmalar artırılarak sürdürülmektedir. TUSAŞ ile BAE Systems (İngiltere) arasında Milli Muharip Uçak geliştirmesine yönelik Ana İlkeler Sözleşmesi (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, Anlaşma Tutanağı 10 Mayıs 2017’de imzalanmıştır. TUSAŞ ve BAE Systems arasındaki İşbirliği Anlaşması 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Model’in Fuarda Sergilenmesi Ve Uçak Hakkındaki Bilgiler

30 Haziran 2019 Tarihin’de düzenlenen Paris Havacılık Fuarı’nda bire bir modeli sergilenen TF-X ( Turkish Fighter – X) Dünya kamuyou’nun dikkatini çekmiş, Türkiye’nin dünya’da sayılı ülkenin uçak üretme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in yaptığı açıklamada; yerli motor üretim çalışmaları’nın devam ettiğini, uçakların ilk 5 protatipi için F-16’larda kullanılan F-110 Motoru’nun kullanılacağını açıklamıştır. TR Motor Genel Müdürü Osman Dur, 80 kadar mühendisin Milli Muharip Uçak‘ın yerli ve milli motor tasarımında görev aldığını belirterek, “2026-2027 gibi motorumuzda ilk çalıştırmayı sağlayacağız. Daha sonra da test çalışmaları başlayacak. 2029 gibi Milli Muharip Uçağımız yerli motorumuzla uçacak.” dedi. Geçtiğimiz günlerde ise Havelsan ve Savunma Sanayii Başkanlığı ile yazılım konusunda sözleşme yapıldı. 400- 500 Mühendis 20 milyon satır kod yazacak.

Maksimum İrtifa55.000 Feet (16 .7 Km)
Maksimum Hız1.8 Mach (2.207,7 Km/s)
Harekat Yarıçapı600 nm
Maksimum Kalkış Ağ.60.000 lb (27,215.5 Kg)
Uzunluk19 m
Genişlik12 m
Kanat Alanı60 m2
Motor Gücü2x 20.000 lb

Üretilen uçak ile Türkiye jeopolitik konumu sebebiyle girdiği mücadeleler’de askeri ve siyasi üstünlük sağlayacak, Askeri anlamda dışa bağımlılık’tan kurtulacak ve güçlü devletlerin keyfi olarak diğer devletlere uçak vermemesi Türkiye’nin önemli bir askeri teknoloji merkezi olmasına yol açacaktır. Katar; Ukrayna, Libya, Senegal, Somali, Özbekistan, Pakistan, Azerbaycan, Kuzey Makedonya, Macaristan ve diğer ülkelere yapılan; Zırhlı personel taşıyıcı, İHA/S, Tüfek, Füze, Savaş gemisi vd. ihracatlarına gelecek yıllarda TF-X ‘inde katılması beklenmektedir.

İstiklal Göklerdedir!

M. Kemal ATATÜRK

Kaynakça

www.tusas.com

www.ssb.gov.tr

www.aa.com

Vikipedia

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir