Multicam

MultiCam modelleri, minimum lojistik yük ile çeşitli çalışma ortamlarında maksimum etkinlik sağlamak için geliştirilmiştir. Desenlerin hepsi farklı rollere sahiptir, ancak neredeyse tüm çalışma ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir sistem olarak birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır, kullanıcının mümkün olan en az kitle bunu yapmasına yardımcı olur. Son yıllarda bir çok ülke özel birlikler başta olmak üzere  operasyonel birliklerine Multicam teknolojisini kullandırtmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere bu kamuflaj birden fazla ortamda etkili olabilmektedir. Bu özelliği onu diğerlerine göre daha çekici kılmaktadır.  

Multicam kullanan bir asker

Multicam Nasıl Çalışır ?

MultiCam  desenleri, insan gözü ve beyninin şekil, hacim ve rengi algılama biçiminden yararlanır. İnsan gözünün sadece çok küçük bir kısmı renk algıladığından, beyin göz için çok fazla “dolgu” yapar. MultiCam’in eşsiz yüksek çözünürlüklü tasarımı bu prensibe sahiptir ve gözlemcinin deseni arka planın bir parçası olarak “görmesine” yardımcı olur.

MultiCam desen ailesi, kullanıcıyı gizlemek için geleneksel kontrast efektinden çok bir karıştırma etkisine güvenir. Bu etki, çok çeşitli çevresel koşullarda iyi performans göstermelerini sağlar. Ayrıca, düşük çözünürlüklü desenlerin genellikle doğal (pikselli olmayan) ortama karşı çıktığı yakın mesafelerde bile desenlerin etkinliğini korumaya yardımcı olur.

Multicam Nasıl Geliştirildi ?

Gizlenmenin en zor olduğu yerleri dikkate alarak kamuflajın doğada nasıl çalıştığını incelemek için çok zaman harcandı.  Ayrıca, en geniş ortam aralığında hangi arazi elemanlarının en yaygın olduğunu incelendi. Işığın çevresel özellikleri nasıl etkilediğini belgeledik ve farklı bölgelerdeki mevsimsel ve yükseliş değişikliklerini takip edildi.

Daha sonra bunlar gözlemlerimizin dijital kompozitleri ile birlikte ele alındı ve test edilmeye başlandı.  Sonradan öğrendiğimiz her şeyi kapsayan dijital görüntüler elde edildi. Her bir deseni yazdırdıktan sonra, tam olarak en uygun desen elde edilene kadar testler sürdü.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Multicam farklı koşullarda mevsimlerde ve durumlarda kullanmak için geliştirilmiştir. Ancak geliştiriciler daha iyi sonuç almak için farklı iklimlere göre ve meskun mahal operasyonları için ayrı türler geliştirmişlerdir.

Multicam alpine
Multicam Tropik
Multicam Arid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir