Rusya’nın Dağlık-karabağ İșgali

RUSYA’NIN KARADAĞ ‘İŞGALİ’

Sürekli değişimlerin, yeni hamlelerin olduğu coğrafyamızda mat dediğimiz anda oyun bozuluyor kurallar yeniden yazılıyor. Bunu son olarak Dağlık-karabağ’da gördük. Her şey tam yolunda giderken Şuşa’nın alınması ile Ermenistan’ın gardı düşmüşken Rusya devreye girdi. Rusya ne Azerbaycan aşığı olduğu için nede Ermenistan’ın abisi olduğu için yapmadı bu hamleyi. Bu müdahalenin temeli Sovyetler birliği zamanından kalma bir düşüncede yatıyor.Biz  ne kadar Osmanlı coğrafyasından kendimizi sorumlu tutup o coğrafyalarda etkin olmaya çalışıyorsak Rusya’da Sovyet sınırlarına tekrar ulaşmayı amaçlıyor. Durum böyleyken dersini almış bir Ermenistan, ağzına bir parmak bal sürülmüş Azerbaycan ve tam olarak bölgeye girmemiş Türkiye’den daha güzel ne olabilir.

Önceki yazımızda Rusya’nın Türkiye’nin müdahalesine belli bir boyutta karşı çıkmayacağını belirtmiştik. Hatta olası bir koridor ile doğrudan bağlantı sağlanabileceğini de belirtmiştik. Değindiğimiz bir başka nokta Türkiye’nin etkisini Orta Asya’ya doğru genişletmesine Rusya’nın kesinlikle izin vermeyeceğiydi. Malesef böyle de oldu Rusya hiç risk almamasına rağmen masanın en karlı devleti oldu. Ermenistan’ın Batıya açılmasının sonuçlarını Ermenistan’a gösterdi. Azerbaycan tüm bölgeye hakim olacakken en kritik dağ ve tepelere Rusya hakim oldu. Hem Türkiye hemde Azerbaycan için en kötü sonuç ise Türkiye’nin bölgeye yerleşip burdan etki alanı oluşturup Azerbaycan lehine baskı oluşturması engellendi.

Rusya hala Kafkasları kendi toprakları içerisinde görmektedir. Burada Türkiye’nin etkisini arttırması demek doğrudan Rusya’nın ateşin ortasında kalması demektir. Arka bahçemiz yanıyorken hiç birimiz komşunun bahçesine koşmayız. Yapılan anlaşmalarda Rusya’nın Türkiye’nin etkisini azaltmaya yönelik açıklamalar yaptığını görüyoruz. Aslında masa başında anlaşılan şartları kamuoyu baskısı ile değiştirmeye çalışıyor. Rusya’nın Türkiye’nin anlaşmaya müdahil olmasına bile karşı olduğunu açıklamalarda gördük . İki küçük kardeşi kavga etti o aralarına girip durumu yatıştırırdı Türkiye aile meselesine karışmamalıydı.

Anlaşma neticesinde vadilerin Azerbaycan’da hakim tepe ve dağların Rusya’da kaldığını görüyoruz. Yani Rusya istediği an ateş üstünlüğü ile bu bölgeleri saatler içinde yerle bir edebilir. Anlaşmanın süresi dolsa bile Rusya böyle stratejik bölgeleri bırakıp geri çekilmez. Çekilmesi için neden yok tek bir kurşun atmadan Ermenistan’a ders verdi, toprak kazandı, Türkiye’nin Orta Asya’ya açılmasını önledi. Oldu bittilere karşı Türkiye’nin önlemler alacağı kesin. Türkiye güç dengesinin Azerbaycan lehine olmasını sağlayan tek unsur olarak göze çarpıyor. Türkiye’nin eşit misyonda bölgede olmaması demek Azerbaycan’ın tamamen Rusya’nın insiyatifine kalması demektir. Türkiye bölgeye asker sokamazsa sonradan oluşacak sorunlar için doğrudan müdahalede bulunamaz. Ermenistan küçük bir devlet ancak abisi yabana atılacak bir devlet değil. Olası bir senaryo üzerinde düşünelim Ermenistan ateşkesi bozdu ve ilerlemeye başladı. Türkiye Dağlık-karabağ’da asker bulundurmuyor. Peki sizce Rusya böyle bir durumda Türkiye’nin dışardan müdahale etmesine izin verir mi?

Türkiye’nin müdahalesini kendisine ve haklarına yapılan saldırı olarak görecektir. Ancak Türkiye bölgede olursa saldırı Türkiye’ye karşı yapılmış gibi sert şekilde cezalandırılır. Şuna da emin olalım Dağlık-karabağ meselesi Ermenistan için daha bitmedi. 

Bu anlaşmanın bide Orta Asya için sonuçları var tabiki. Özellikle Türkiye’nin kardeşlerini yalnız bırakmadığını ve meselelerini kendi sorunuymuş gibi çözdüğünü Dünya gördü. Rusya’nın karşısında dengeleyici bir unsur olduğunu, Orta Asya devletlerinin Rusya’dan eskisi gibi korkmaması gerektiğini gösterdi. Tabi ki bunlar moral ve motivasyon açısından önemli unsurlar. Ancak Türkiye doğrudan asker bulunduramazsa bölgedeki kritik noktaları  Rusya’ya bırakırsa geçişlerde Rusya’nın denetiminde olacaktır. Yani Rusya istediği ölçüde giriş-çıkış yaparsın onun istemediği şeyi geçiremezsin. Orta Asya devletleri için bunun yansıması Rusya istediğini her koşulda alıyor istemezse Türkiye adım atamıyor olacaktır. Azerbaycan’ın Rus müdahalesine kesinlikle karşı çıkması gerekiyordu. Ermenistan atıldı yerine daha büyük bir bela geldi. İstediğiniz anda vurup çıkaramayacağınız bir bela geldi evinizin salonuna oturdu. Hemde siz o evi daha yeni döşemeye başlamışken yaptı bunu.

Rusya ile Türkiye’nin bu bölge üzerinden sürtüştüğünü ve santraç oynadığını görmeye başladık. İlk hamle hızlı şekilde kritik yerlere yerleşen medya aracılığı ile Türkiye’nin misyonunu değiştirmeye başlayan Rusya’dan geldi. Bakalım Türkiye nasıl karşılık verecek…

Barış gücü olarak Gürcistan’ın Güney Osetya bölgesinde bulunan Rus askerlerine ateş açılması sonucu Rusya’nın askeri müdahalede bulunduğunu görmüştük benzer bir senaryo burada da uygulanabilir.

Rusya’nın yerleştiği bölgeler ile enerji nakil bölgeleri üzerinde etkili olacağını da görebiliriz. Bölge devletlerinin Batı temelli eksen kaymasına karşı durulması yine bu bölgeden idame edilebilir. Malesef bu savaşta en karlı çıkan devlet Rusya oldu Türkiye ve Azerbaycan’ın kazancı minimumda kaldı.

One thought on “Rusya’nın Dağlık-karabağ İșgali

  1. Azerbaycan veya bu anlasmayi kim yaptiysa salaklik yapti en başında anlaşma imzalanacaksa daglik karabag bir butun olarak ele alinacakti rusyayi oyuna katmayacakti simdi ceza olarak geri kaybede bilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir