Savunma Sanayii’de 2020 – Genel Bakış

Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19, tüm milletler de 2020 yılının “kara yıl” olarak olumsuzlukların hükümsürdüğü bir yıl olduğu düşüncesi vuku bulmuştur. Bir çok olumsuzlukları içinde barındırsa da, 2020 yılında başta Karabağ Zaferi olmak üzere savunma sanayii alanında da önemli gelişmeler yaşanmıştır.

Roketsan tarafından Leopard 2A4 tanklarına zırh modernizasyonu uygulanmıştır. Diğer bir modernizasyon ise Aselsan tarafından M60T tanklarına uygulanmıştır. Pulat aktif koruma sistemi sayesinde, tanklarımız ATGM tehditlerini bertaf edecek.

TCG Anadolu Çok Amaçlı Amfibik Hücum Gemisi’nde kullanılacak olan ZAHA(Zırhlı Amfibi Hücum Aracı) test aşamalarını başarıyla geçti.

FNSS Savunma tarafından üretilen Pars III 6X6, ilk protatipi çıktı. Mayına karşı yüksek korumaya sahip araç, askerimizin operasyonel kabiliyetini arttıracak.

Türk Donanma Tarihi’nin en büyük savaş gemisi, TCG Anadolu Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi suya indirildi, iç ve dış aksamlarının yapılmasına başlandı.

Türkiye’nin ilk yerli üretim Fırkateyn’i TCG İstanbul F-515’in yapımına başlandı. Hava savunma görevi gören geminin öncelikli görevi TCG Anadolu gemisini korumaktır.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk’un deniz kabul testleri başladı.

Bayraktar Akıncı TİHA (Taaruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci ve üçüncü protatipleri üretildi. kalkış testleri yapıldı ve seri üretim aşamasına geçildi.

Anka’nın gövdesi üzerinden geliştirilen Aksungur SİHA 12 adet Mam-L ile uçuşunu gerçekleştirmiş, teber-82 bombası ile test atışı yapmış ve seri üretim aşamasına geçmiştir.

ABD’nin S-400 ambargosu sonrasında test atışı görüntülenen ve seri üretime geçen yerli hava savunma sistemimiz Hisar A+

BMC Vuran zırhlı aracının üzerine entegre edilen Sungur hava savunma sistemi yapılan test atışını başarıyla gerçekleştirmiş ve seri üretime geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir