Pazartesi, Eylül 20

Suriye Milli Ordusu (Türkiye’nin lejyonerleri) Azerbaycan’da

Konumuza girmeden önce bazı şeylerin açıklamasını yapmakta fayda buluyorum çünkü bazı kişiler gerek duygusal düşünerek gerek ideolojisini öne atarak farklı yorumlar yapıyor her neyse çok uzatmadan başlayalım.

1.Bir Ülke Neden Lejyoner Alır ?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit arkadaşlar ilk olarak hiçbir ülke kendi eğitimli ordusunu veya eğitimli olmasa bile kendi kanından kendi canından askerini sahada öne sürmek istemez. Bunun en büyük örneği Amerika’dır mesela, yıllardır proxy güçlerle dünyanın dört bir yanında savaşmıştır halada devam ediyor. İkinci bir nedeni ise lejyoner askerler ülke ordularından (Sürekli sıcak savaş içinde değilse) daha tecrübelilerdir, yıllardır orada burada savaşan askerler bizzat gerçek sahada bulunarak bir orduda alınamayacak eğitim ve tecrübeyi kazanmaktadır. Üçüncü nedeni kendi ordularınız ile bazı saldırıları yapamazsınız çünkü ülkenizin bu eylemlerden zarar görmesini istemezsiniz, örneğin sivil yerleşim yerlerini vurmak veyahut sivil görünümlü düşmanları rahatça vurmak, öldüreceği bir asker diplomatik krize neden olacağı için lejyonerleri kullanabilmek gibi birçok neden daha sıralanabilir.

2.Azerbaycan’a Giden Türkmen Gruplar Manevi Duygular için mi Gidiyor ?

100 kişiden 90 kişisi para için gitmektedir bunun için tabii ki ”HAYIR” kara gözlerine kara kaşlarına gitmiyorlar. Bir kişi kendi vatanını bırakıp gidiyorsa (kalıp savaşma seçeneği var zorla sürülme olayı söz konusu değilse) bu kişi lejyonerden başka bir şey olamaz. Bahsedilen Türkmen grupların hiçbiri 100/100 saf Türk değildir, içlerinde Araplarda vardır ve bunların grup içindeki sayıları da küçümsenmeyecek derecede fazladır. Şimdi siz diyeceksiniz ki ” Yav kardeşim sende ne Türk düşmanı çıktın nasıl insansın onlar Azerbaycan’a Turan için gidiyor” önce bu grupların ne için savaştığına bakalım. Suriye Milli Ordusu’nun olduğu yerlerde genelde Türkmen gruplar vardır sadece Azez şehrinde 200’e yakın Tecavüz/Taciz olayı patlak verdi bir kaç ay içinde diğer bölgeleri saymıyorum bile. Hatırlarsanız bazı gruplar kendi aralarında çatışıyorlardı bunun haberlerini sürekli girerdik nedenlerin en başında Rejim ve PYD/YPG bölgelerine Mazot, Sigara, Kutu içecek ve benzeri birçok şeyi kaçıranlar anlaşamaz ve gruplar içi çekişmeler yaşanır bunun sonucunda da çatışmalar olurdu. Keza gene ismini vermeyeceğim muhalif bir grubun lideri Suriye’de kazandığı illegal paralar ile Türkiye’de tavuk çiftliği kurmuştur. Özet olarak Türkmen grupları melek sanmayalım ve çok fazla anlam yüklemeyelim keza çoğu yerde yerel halk Smo’yu sevmez özetle Suriye’de bizim bölgemizde yapılan kaçak işler, fuhuş, ve birçok illegal işin içinde bu Türkmen gruplar dediğimiz elemanlar başı çekmektedir. Daha birçok örnek verebilirim fakat gerek duymuyorum anlatmak istediğimi anladığınızı umuyorum.

3.Paylaşılan Bilgiler Gizli Vatan Hainliği Yapma

Ey güzel kardeşim bu bilgiler bana kadar ulaşıyorsa (özel mit görevlisi falan değilim veya asker) bunu zaten herkes biliyor demektir, ha bunu kimler bilmiyor günlük yaşantısını sürdüren yerel halkın çoğu bunu bilmez/bilemez çünkü bunlar ulusal medyada yayınlanmaz/yayınlayamazlar, bizimde amacımız ulusal medyanın veyahut adına ne derseniz deyin sizlere ulaştırmadığı göstermediği ve bilmenizi istemediği haberleri size ulaştırmak olduğundan mütevelli bu haberleri paylaşıyoruz. Keza elimde görüntüler olsa bunları asla yayınlamam neden çünkü bu hem etik değildir hem de güvenlik zafiyeti oluşturabilecek bir durumdur.

4.Bu Haberler Yalan Mı ?

Libya’ya özgür Suriye ordusu gidiyor dediğimizde bizi taşlayanlar olmuştu sonrasında videolar internete düştüğü zaman ses çıkartmadılar. Aynı zamanda Suriye’de sözü geçen bir şeyh olan Abdürrezzak Al-Mahdi (radikal gruplar daha çok dinler) bir metin yayınlayarak savaşçıların Azerbaycan’a gitmemesini istedi. Bunun tam anlamı ile kanıtlanması için sadece biraz daha zaman lazım.

——————————————————————————————————————–

Şimdi gelelim asıl konumuza bundan bir kaç hafta önce veya ay Ermenistan’ın YPG/PKK ‘dan adam devşirdiği haberleri gelmişti ve Suriye Milli Ordusu’nun (Türkiye’nin lejyonerleri) Azerbaycan’a gideceği söylemleri ortaya çıkmıştı. Tabii ilk başta bu haberlere pek inanılmadı fakat son bir kaç gündür Suriye’de Azerbaycan’a gidecekler için listeler yapılmaya başlanmıştı bile şu bir kaç günde ise gruplardan gidecek olan kişiler ismini yazdırmaya başladı. Bu grupların başını Sultan Murat Tümeni, Hamza Tugayı, Semerkant Tugayı gibi ”Türkmen Tugaylar” olarak nitelendirdiğimiz gruplar çekti. Bu gruplardan daha önce Libya’ya gidenler olmuştu ve çok da başarılı işler çıkarttılar şimdi sıra Azerbaycan’da. Tabii gruplar içerisinde doğal olarak gitmek istemeyen gruplarda oldu Ahrar şam, Ahrar şarkiye, Feylak Şam gibi gruplar kendi vatanım dururken neden gidip savaşayım diyerek bu isteği reddetiler. Muallakta kalan Fatih Sultan Murat tümeni ve bir grup da daha açıklama yapmış değiller en azından ben duymadım.

Bu lejyonerler Azerbaycan sahasında son derece etkili olabilecek birimler, özellikle gidecek olan birimlere gerek sahayı tanımak gerek düşmanı tanımak için farklı eğitimler verildi. Gidenler arasında ATGM ve Keskin Nişancı ekiplere önem verildi. Gidecek savaşçıların sayısı şuan için belli değil, bazı kaynaklar grupların çoktan geçiş yapmaya başladığını söylemekte bazıları ise hala bir geçiş olmadığını söylemekteler. Teyitsiz bir habere göre de giden lejyonerlerin otobüsü Ermeni güçleri tarafından vurulduğu söylenmekte fakat doğrulu tartışılır tabii. Şimdilik bu kadar bilgi yeterli Azerbaycan sahasına giden Türkiye’nin lejyonerleri çapulcu Ermeni ve YPG güçlerine karşı başarılı olabileceklerini canı gönülden inanıyorum, ilerleyen zamanlarda olası bir çatışmada bol bol ATGM atışları göreceğimizi umuyor hepinizi Allaha emanet ediyorum.

FURKAN ÖZSARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir