Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 1: Nurol Makina / Ejder Yalçın

Askerler ve Polisler geçmiş yıllarda olaylara müdahale etmek için intikal sırasında zırhlı olmayan araçlar kullanırdı. Roketatar, EYP ve Pusu ile şehit edilirdi. Bu olaylar sonrası Zırhlı Muharebe Araçları’nın üretimine hız verilmiştir. 2012 Yılında Ejder Yalçın’ın tasarım çalışmaları’na başlanmış, Mayıs 2014’te seri üretime geçilmiştir. Yaptığı en önemli görev şüphesiz 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Şehit Emniyet Müdür’ü Dursun Acar’ın emri ile Nurol Makina’nın Gölbaşı fabrikasın’dan 5-6 adet Ejder Yalçın alındı. Helikopter nedeniyle müdahale edemeyen polislerimiz bu araçların gelmesi ile PÖH timlerimiz Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı Hava Üssü gibi önemli noktalara intikal etmiş ve Darbecileri bertaraf etmişlerdir.

Doğu Ve Güneydoğu Bölgelerimiz’de yapılan meskun mahal operasyonları’nda PÖH ve JÖH timleri’nin can güvenliğini sağlamış, Üstünde bulundurduğu silah kulesi ve gözetleme ekipmanları ile teröristlerin bulunması ve imhası konusun’da büyük avantaja sahip olunmuştur. Darbe girişimi’nde Gölbaşı PÖH Şubesi’nin vurulması’nın sebebi PÖH timlerinin bu araçlar ve eğitimleri sayesinde darbe girişimini engellemeleri’nin korkusuydu. Adını bu operasyonlar ile duyuran Ejder Yalçın bir çok ülkeye ihraç edilmiştir.

Uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olan ve 4 Nisan 1960’ta bağımsızlığını kazanan Batı Afrika ülkesi Senegal‘de, bağımsızlığın 59’uncu yılı dolayısıyla Bağımsızlık Meydanı’nda resmi tören düzenlemiştir. Askeri okul öğrencilerinin, birliklerin, tanklar ve zırhlı gerçekleştirdi. Geçitte, Türk savunma sanayisi tarafından üretilen ve Senegal’in geçen yıl satın aldığı zırhlı Ejder Yalçın göz doldurdu.

Özellikleri Hakkında

EJDER YALÇIN 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı Nurol Makina tarafından, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal BEKA alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

EJDER YALÇIN 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunmaktadır. EJDER YALÇIN 4×4’ün geliştirilmesi sırasında üstün bekâ özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutulmuş ve böylece personelin güven içinde, etkin görev yapması için ideal bir platform oluşturulmuştur.

EJDER YALÇIN 4×4; Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Keşif Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Muharebe Aracı, Personel Taşıyıcı Araç, KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı ve Zırhlı Ambulans gibi kullanıcının değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunmaktadır. Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebilmekte ve bu sayede farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir.

Teknik Özellikler

Ağırlık – 18.000 Kg
Uzunluk – 5.4 m
Genişlik – 2.5 m
Yükseklik – 2.3 m
Mürettebat – 2 + 9 Personel
Harekat Menzili – 700 m
Zırhı – STANAG-4569 4. seviye
Ana Silah – 7.62 mm veya 12.7 mm makineli tüfek
Diğer Silahlar – 25 mm uçaksavar silahı
40 mm bombaatar
Motor – Cummins altı silindir Turbodizel
375-402 bg
Azami Hız – 120 km/s

Şehit Emniyet Müdürü Dursun ACAR, 15 Temmuz Şehitleri ve tüm Şehitlerimizi Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Kaynakça

www.army-technology.com

www.nurolmakina.com

www.ssb.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir