Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm :2 BMC/ Kirpi I – Kirpi II

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle bir çok terör örgütü ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Karşımızda hukuk ve ahlak kurallarına uymayan mahlukların bulunması ve kalleşce saldırma alışkanlıkları bulunduğu için askerlerimizin harekat ve intikal sırasında güvenliğini sağlayacak en önemli unsur ZMA (Zırhlı Muharebe Aracı) olduğundan Ülkemiz bir çok firma ile anlaşarak 2010 yılından itibaren bu araçların üretimine hız verilmiştir. PÖH – JÖH – JÖAK – ÖKK – KKK vb. birimler bu araçları aktif şekilde kullanmaktadır.

2009’dan bu yana üretimi devam eden kirpiler, Türkiye dışında; Libya, Tunus, Türkmenistan ve Katar ülkelerine ihrac edilmiştir. Türkiye tarafından yapılan Suriye Harekatları kapsamında en aktif şekilde Komandolarımız tarafından kullanılmıştır. 10-14 asker kapasiteye 16 ton ağırlığa sahip zırhlı personel taşıyıcı araç, kendisi için üretilen silah istasyonları (Aselsan üretimi SARP ve Dodaam RCWS) sayesinde etkin bir savunma gücüne ek, caydırıcı bir saldırı gücü de barındırıyor. Şirket 4×4 versiyonuna ek olarak 6×6’lık versiyonunu da üretiyor.

Teknik Özellikler

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi II (4×4), hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.
Bağımsız süspansiyonlu Kirpi II (4×4), monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok emici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanımı (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

ZırhStanag 4569 Level 3 ( MRAP )
Ana silahı7.62 veya 12.7 mm Makineli Silah
MotorCummins ISLe+ 350 (Euro 350)
350 ps (257 kW) 2100 rpm turbo dizel
TransmisyonTam Otomatik Transmisyon
Süspansiyon donanımıYaprak Yaylı Süspansiyon
Harekat menzili800 km
Azami hızı100 km/h

Kaynakça

https://www.bmc.com.tr/savunma-sanayi/kirpi/teknik-ozellikler

https://tr.wikipedia.org/wiki/BMC_Kirpi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir