Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 4: FNSS / ZAHA

Amfibi araçlar, savaş esnasında çıkartma gemileri tarafından sahaya indirilmektedir. Zaha ise belli bir mesafede yüzme kabiliyetine sahip olan, karada ve denizde gidebilen amfibik zırhlı araçtır. TCG Anadolu ( L-400) Çok Amaçlı Amfibi Hucum Gemimiz’de kullanılmak amacıyla FNSS Savunma tarafından 7 Mart 2017 Tarihi’nde SSB ile anlaşma yapılarak üretime başlanmıştır.

ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliğini sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırma görevi icra edecektir. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapması, hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlaması hedeflenmektedir. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini, başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmektedir.

Genel Özellikler

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

Kaynakça

https://www.fnss.com.tr/urun/zaha-zirhli-amfibi-hucum-araci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir