Pazartesi, Eylül 20

Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 5: FNSS/ PARS III 8X8

Türkiye, son yıllarda kara kuvvetleri konusunda büyük bir reform çalışması yürütüyor. Özellikle Suriye Operasyonları ile uygulanan ambargolara karşı yerli ve milli üretim olan kara araçları sayesinde hem askerlerimizin güvenliğini sağladı, hem de üzerinde bulunan silah kuleleri ve elektronik sistemler ile operasyonların daha hızlı bir şekilde icra edilmesini sağladı. Bu konuda Almanya Dış İşleri Bakanı Mass: Türkiye ambargolara rağmen Suriye’de başarılı bir operasyon yürüttü bu kabul edilemez. İfadesini kullandı. PARS: Anadolu’da yaşamış olan yırtıcı bir Leopar türüdür.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8, 8 m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü ve dördüncü akslardaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve şanzıman freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Türkiye’nin ilk yerli 8X8 aracı olan Pars I ‘in geliştirilmiş versyonudur. Umman Kraliyet Kara Kuvvetleri için 151 Adet üretilecektir. PARS III 8X8 gövde, modüler tasarım zırh sistemi sayesinde kullanıcının ihtiyaç duyduğu koruma seviyesine getirilebilir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve özel olarak geliştirilmiş mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviye mayın tehditlerine karşı korumak için tasarlanmıştır. PARS III 8×8, modern bir zırhlı muharebe aracından beklenen üstün yetenekler sunarak farklılaşırken mayına dayanıklı personel taşıma aracının koruma seviyesine sahiptir. PARS III 8×8, entegre bir klima sistemine sahip olup, bu sistemin muadillerinden sıyrılmasını sağlayan temel farkı, çöl koşullarında bile aracın iç sıcaklığının +25 ° C’de tutulabilmesidir.

PARS III 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliş- tirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 8X8 koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır. Envanterimizde bulunan; Kirpi, Vuran, Amazon, Ejder Yalçın, Kobra, Ateş, Yörük, Hızır vd. zırhlı araçlar ile kıyaslandığında daha yüksek balistik korumaya sahiptir.

PARS III 8X8 TTZMA, 2021 yılında envanterimize katılacaktır.

Genel Özellikler

  • Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal ve CCD gündüz kameraları.
  • Tüm tekerleklerden direksiyon kontrolü
  • Tüm tekerleklerden tahrikli
  • Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
  • Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
  • Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
  • Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)
  • Entegre edilmiş yaşam destek kiti
  • Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
  • Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi
Azami Yüklü Ağırlık30.000 kg
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi9+3
Uzunluk< 8 m
Genişlik< 3 m
Yükseklik (Gövde)< 2.4 m
Havada NakilA400, C17 ve C5
TransmisyonTam Otomatik 6 İleri 1 Geri
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç PaketiF34 Yakıtı, JPB
Aks Sayısı4
Kullanılan Aks SayısıTümü
Döndürülebilen Aks Sayısı1,2,3,4
Transfer Kutusu2 Hızlı
Süspansiton SistemiYarı Otomatik, Pnomatik Bilgisayar, Kontrollü ve Ayarlanabilir
Fren Sistemi
     ServisTüm tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
    ParkAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461

Kaynakça

https://www.fnss.com.tr/urun/pars-8×8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir