Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 6: FNSS Kaplan

Kara kuvvetleri bakımıdan dünya’nın en teknolojik orduları arasında bulunan Türkiye, FNSS Savunma öncülüğünde zırhlı paletli araçları hem amfibik (Su da hareket ve operasyon icra edebilme kabiliyeti) hem de muharebe kategorilerinde geliştirmiştir. Tanklar, savaş alanında ağır hareket etmesi ve kullandığı mühimmatların maliyeti ve büyüklüğü göz önüne alındığında Kaplan, hızlı, hafif ve kullandığı mühimmatlar bakımından maliyetleri önemli ölçüde indirmektedir. Sahada bulunan küçük bir terörist gruba tank ile müdahale etmek yerine Kaplan ile müdahale etmek hem tankın vurulma tehilkesi, hem de maliyeti bakımından önemli bir kazanç sağlayacaktır.

Kaplan-20 ZMA

KAPLAN 20 YN-ZMA’nın gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

Genel Özellikleri

360 Derece Durumsal Farkındalık 
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi 
Seyrüsefer Sistemi 
Harici Güç Ünitesi 
Dış Ortam Işığına Duyarlı İç Aydınlatma Sistemi 
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi 
Keskin Nişancı Tespit Sistemi 
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi 
Dost/Düşman Tanıma Sistemi
Ana Teçhizat
12.7 mm Uzaktan Komutalı Makineli Tüfek
Kaplan-30 ZMA

KAPLAN 30 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, yüksek korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh lakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır. KAPLAN 30 YN-ZMA sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği sayesinde içinde görev yapan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını korumayı hedeflemiştir. Araç karın altı yüksekliği, personelin ayak bastığı yüzey, oturma şekli ve yüksekliği; ihtiyaç duyulan mayın koruma seviyesine göre tasarlanmıştır. Özel tasarlanmış mayın korumalı koltuklar, modüler yapısıyla da kullanım kolaylığı sağ lamaktadır.

Genel Özellikleri

Güç Ağırlık Oranı 20 Bg/ton
Motor Dizel
Transmisyon Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi  3+6 veya 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan)
Uzunluk  6.7m
Genişlik  3.5m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik  2.2m
Elektrik Sistemi  24V
Süspansiyon Sistemi  Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi  Transmisyon Bağlantılı

Kule Sistemleri

Ana Teçhizat30 mm Otomatik Topa Sahip Uzaktan Komutalı Kule
İkincil TeçhizatEş eksenli 7.62 mm Makineli Tüfek

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı 65km/s
Sığ Su Geçişi 1.5m
Azami Yol Menzili  500+ km 
Azami Meyil Tırmanma  %60 
Azami Yan Meyil  %40 
Hendek Aşma  2.6m 
Dik Engel Aşma  0.7m 

Kaynakça

www.fnns.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir