Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 6: Tulpar Hafif Tank

Envanterinde bulunan Alman ve Amerikan yapımı tanklara bağımlılığını azaltmak isteyen Türkiye, başta Altay Tankı olmak üzere bir çok konfigürasyonda zırhlı araç projesi başlatmıştır. 2012 yılında üretilmiş olan TULPAR, 2020 yılında atış testleri Şereflikoçhisar’da başarıyla tamamlamıştır. Tek bir gövde üzerine havasavunma, tanksavar ve silah sistemleri entegre kabiliyetine sahip.

TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahiptir. Süspansiyon tasarımında dayanıklı ve güvenilir burulabilen mil sistemi kullanılmıştır. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi taşıyıcı teker bulunmakta ve Otomatik Palet Gergi Sistemi ile palet gergisi, değişen yol koşullarına göre sürücü bölmesinden ayarlanabilmektedir. Bu yüzden bir çok Ana Muharebe Tankı ve Zırhlı Muharebe Aracı’na göre daha hızlı hareket etme kabiliyetine sahip olmuştur.

TULPAR’ın modüler yapısı, 7,62 mm ile 120 mm arasında insanlı veya insansız silah sistemleri, havan ve hava savunma sistemlerinin entegre edilmesine olanak sağlamaktadır. İleride oluşabilecek ihtiyaçlara karşı 28 ile 45 ton arasında genişleme potansiyeline sahip modüler zırhlı paletli araç olarak tasarlanmıştır.

TULPAR’ın tasarım önceliği; mayınlara, el yapımı patlayıcılara, kimyasal enerjili mühimmat, kinetik enerjili mühimmat ve KBRN tehditlerine karşı koruma sağlamak. Otokar’ın zırh ve mayın kiti çözümleri konusundaki tecrübesi optimum koruma çözümleri elde etmek için kullanılıyor. TULPAR araç tasarımının kara mayınlarına ve balistik tehditlere karşı koruma sağladığı, yapısal bütünlük ve mürettebat bekası açısından başarılı bir şekilde test ve kalifiye edildi.

Kaynakça

https://defense.otokar.com.tr/paletli-zirhli-arac/tulpar-zirhli-arac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir