Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 7: Hızır TTZA

Zırhlı araç üretiminde güçlü bir ivme yakalayan Türkiye, bir çok yerli üretici ile gerek TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamak, gerek yurt dışına yapılacak ihracatları sağlamak için büyük projeler başlatmıştır. Katmerciler grup tarafından üretilen HIZIR 4X4 TTZA, özellikle Afrika ülkelerine ihraç edilmiştir. Geçen hafta Uganda da yaşanan iç karışıklık esnasında Uganda ordusu tarafından kullanıldığı görülmüştür.

Teknik özellikleri:

16 ton ağırlığa sahip olan ‘HIZIR’ 120 KM/S hıza ulaşabilmekte, %70 eğimde başarılı bir şekilde tırmanış sağlayabilmektedir. Silah sistemlerini inceleyecek olursak: 12,2 mm ve 7,62 mm makinalı tüfek ,40 mm otomatik bomba atar ve uzaktan kumandalı savaş sistemine sahiptir.Kurtarma vinci, merkezi lastik şişirme sistemi, KBRN hava filtre sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi ve GPS bulunmaktadır. HIZIR sahip olduğu fren sistemi ile eğimli arazide dahi sağlam bir duruş sergilemektedir.

V tipi monokok gövdeye sahip olan ‘HIZIR’ bu sayede geniş kullanım alanı sağlar. 7+2 mürettebat kapasitesine sahiptir. . Gelişmiş zırh sistemine olan HIZIR hibrit motor konseptine sahip ve  400 BG gücündedir. Hibrit motor çekişini arttırmakta ve ömür devir maliyet hızını düşürmektedir.  Ayrıca bu gövde tipi çarpma direncini yükseltir; daha hafif olduğundan yakıt tüketimini ve lastik deformasyonunu azaltır. Mayına dayanıklı koltukları ve 5 nokta emniyet kemer sistemi bulunmaktadır 700 km menzile ulaşmaktadır. Yapılan kalifikasyon, hız, yol ve patlatma testlerinden başarı ile geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir