Türk Askeri’nin Çelik Kalkanları Bölüm 9: Altay AMT

Dünyada en önde gelen kara kuvvetlerinden birine sahip olan Türkiye, bu alandaki başarısını sürdümek için M60 ve Leopard2a4 tanklarını modernize etmişti. Fakat bu tankların ABD ve Almanya menşei olması, gelecekte olabilecek önemli kara harekatlarında yedek parça konusunda sorun çıkaracağı düşünülmektedir. Bu yüzden kendi tankımızın üretilmesi ihtiyacı doğmuştur. Yapılan ihale ile Koç- Otokar firması ile 2008’de anlaşma imzalanıp, protatip için gerekli adımlar atıldı. Bu kapsamda 2 adet protatip üretilmiş, tankın ihalesinde Otokar firması 10 Milyar Dolar’ın altına inmemiş, BMC firması 3.5 Milyar Dolar ile tank ihalesini kazanmıştır. BMC’nin halihazırda paletli araç veya tank üretebilecek bir fabrikası bulunmaması sebebiyle Sakarya Tank Paleti firması BMC firmasına 50 yıllık olacak şekilde kiralanmıştır. Fakat bu fabrikanın yönetimi ve denetimi Milli Savunma Bakanlığı kuruluşu olan ASFAT A.Ş tarafından sağlanmaktadır. Fabrikada çalışanlar ise askeri personellerdir.

2020 yılında envantere girmesi planlanan ALTAY, Almanya’nın uyguladığı motor ambargosu nedeniyle sekmeye uğradı. Güney Kore ile yapılan girişimler de sonuçsuz kalmıştır. Bu sebeple BMC yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak tarafından Altay’ın motoru için BMC Power A.Ş kuruldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan motorun ismi ise BATU oldu. 2021 yılında testleri tamamlanıp, seri üretime geçmesi planlanan BATU ile Altay tankı seri üretime geçebilecek, bu durumda 2021 sonu veya 2022’nin ilk çeyreğinde envanterimize girecektir. Batu V12 1500 beygir ve 4600 nm tork’a sahip olacak.

Geçtiğimiz günlerde MSB Hulusi Akar ve kuvvet komutanları Sakarya Arifiye Ana Bakım Fabrikası’nı ziyaret etmiş, yeni nesil üç fırtına obüsü’nün TSK’ya katılımı için imzalar atılmış, ayrıca BMC tarafından ilk üretilen Altay tankı, modernize edilen Altay kuleli Leopard2a4 ve yeni 8×8 zırhlı araç gösterilmiştir. Altay tankın da AKKOR aktif koruma sistemi bulunmakta, bu sayede tank ATGM ile vurulmayacaktır.

Genel Özellikler

ZırhıRoketsan:Bor karbür esaslı yeni bilinmeyen tip zırh.
Ana silahıMKEK 120 mm 55 kalibre yivsiz top
Diğer silahları1× Aselsan SARP
(12.7mm ağır makineli tüfek / 40 mm bombaatar)
Motorçift-yakıt motor
1500 ag 1. ve 2. etap (BATU)
1800 ag 3. ve 4. etap (TÜMOSAN)
Süspansiyon donanımıDeğişken süspansiyon
Harekat menzili450 km
Azami hızı65 km/h (43 mph)
Birim maliyeti10 Milyon Dolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir