Türk Yıldızları Bölüm 3: Bayraktar TB2 İHA/S

Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı, keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracıdır. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahiptir. 180.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapmaktadır. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmektedir. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma (27 Saat 3 Dakika ) süresi ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırmıştır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır. 

Başarılar Ve Operasyonel Önemi

Teknolojik alt yapısı güçlü olanların söz sahibi olacağı yeni dünya düzenin'de, Türkiye'nin attığı en büyük adım şüphesiz İHA ( İnsansız Hava Aracı) teknolojisidir. Özellikle maliyet ve can kaybı sonuçları bakımın'dan savaş uçakların'dan daha avantajlı olan İHA'lar özellikle attığımız adımlar sonucu Dünya kamuoyu'nda büyük ses getirmiştir. Amerikan Deniz Piyadeleri, Türkiye'nin Bahar Kalkanı Operasyonun'da 5- 10 SİHA ile bir günde 150 tank imha etmesi örneğini vererek yaklaşık olarak iki tugayı yok etmek anlamına geliyor, tanklar'ın artık gereksiz mi olduğunu tartışmaya sunmuştur. Dünya Savaş Tarihi'nde ilk defa İHA ile HSS ( Hava Savunma Sistemi) imha eden ülke Türkiye olarak tarihe geçmiştir. Bayraktar, Suriye ve Libya'da 50' ye yakın Rusya yapımı Pantsir Sa 22 HSS imha etmesi ile gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Amerikan dergileri Türkiye'nin Dünya'nın yeni Drone süper gücü olduğunu yazmışlardır.

Keşif, sürekli havadan gözetleme, istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem, milli akıllı mühimmatlar Roketsan MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru olmuştur. Bu mühimmatlar; düşük maliyet imkanı sağlamış, hedefi paramparça etmek yerine kullanılamaz hale getirmek için tasarlanmış bu da maliyet konusunda operasyonelliği artırmıştır. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı gör-ve-vur özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistemdir. Sistem bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutar.

Suriye Operasyonu'nda, KORAL ( Elektronik Harp Sistemi) ile koordineli olarak rejim HSS radrları'nın köreltilmesi ile rejim askerleri; çok namlulu roketatar sitemleri, obüs, tank, silah konuşlu pikap ve mühimmat depolarını imha etmiş, süren Libya İç Savaşı'nda BM Tarafından kabul edilen UMH ( Ulusal Mütabakat Hükümeti) Darbeci Hafter'e büyük kayıplar vermiştir. Türk halkı tarafından Pantsir HSS katili olarak bilinen İHA/S, Ukrayna, Libya gibi ülkelere ihracatı yapılmıştır.

Özellikler

 • 24,000 Feet Uçuş İrtifası
 • 24 Saat Havada Kalış Süresi
 • 150 Km Haberleşme Menzili
 • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
 • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
 • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği
 • Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği
 • Dahili Sensör Fizyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği
 • Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği
 • Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği
 • Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması
 • Çapraz Yedekli YKİ Sistemi
 • Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri
 • Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

Proje'nin Mimarı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk BAYRAKTAR 'a yapılan iftiralar ve algı operasyonlarını şiddetle kınıyoruz.

KAYNAKÇA

www.baykarsavunma.com

www.ssb.gov.tr

Terör Ve Güvenlik Uzmanı / Mete YARAR

[/pl_text]
[/pl_col]
[/pl_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir