Pazartesi, Eylül 20

Türk Yıldızları Bölüm 2: Hürjet

Türk Hava Kuvvetleri’nin F-5 ve T-38 uçakları yerine geçecek olan, HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanmıştır. HÜRJET’in silahlı varyantı, geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında öenmli bir güç unsurudur. SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın protokol ile güvence altına aldığı, jet motorlu eğitim uçağı geliştirilmesi (Hürjet) Projesini Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Ağustos 2017’de başlattı. 

TUSAŞ (Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii) yetkilileri, HÜRJET Projesi’ni Türkiye’de havacılık sanayisinin gelişimi açısından oldukça önemli görmektedir. Projenin, başarılı sonuçlar alınan ve yeni sürümlerle sürdürülen HÜRKUŞ ile çalışmaları devam eden Milli Muharip Uçak Projesi arasındaki sanayi geçişini sağlayacağını belirtmektedirler. HÜRJET’in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, Türkiye ile birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde, hafif taarruz, yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacaktır.

HÜRJET’in ilk uçuşunu yapması 2023, Hava Kuvvetleri’ne teslimi 2024 – 2025 yılı olarak planlanmıştır. Bu tarihe kadar oluşacak bilgi birikimi ve tecrübe havacılık alanında Türkiye’nin dünya markası haline gelmesini sağlayacak, 2029’da hangardan çıkacak TF-X uçağımız’ın ABD lisanlı F-35’lerde görülen teknik hata ve arzaların görülmemesi için büyük kolaylık sağlayacaktır. Hava Kuvvetleri’nin yerli yazılım ve mühimmatlar’ın kullanacağı uçaklarımız olası harp durumunda dış devletlerin yapacağı silah ambargosu; etkisizleştirilmesi ve kullanılmaması gibi olumsuz şartlardan etkilenmeyecektir.

Bizim Cennette dev bir ordumuz, o orduda da bir ebedi filomuz var … “Yemin ettik göklerde akacaktır kanımız”.

Hava Kuvvetleri Şehitleri

KAYNAKÇA

www.tusas.com

www.savunmasanayist.com

www.ssb.gov.tr

tr.wikipedia.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir