Cumartesi, Eylül 18

Türk Yıldızları Bölüm 8: Silahlı İnsansız Savaş Uçağı/ Bayraktar (MİUS)

Dış basın tarafından “Dünya’nın Yeni Drone Süper Gücü” olarak nitelendirilen Türkiye, Suriye, Libya ve Azerbaycan’da Bayraktar TB2 SİHA ile yakaladığı imaj ve başarıyı devam ettirmek ve daha da geliştirmek için bir çok proje başlattı. Özellikle Aksungur, Bayraktar TB3 ve Akıncı TİHA ile başlanılan projelere Göksungur ve Bayraktar MİUS gibi jet motorlu sistemler de eklendi. F-35 projesi’nin rafa kalkması ile F-4 Phantom uçaklarımızın bir çoğunun emekliye ayrılması ve 2040 yılında F-16 Savaş Uçakları’nın ayrılması ile oluşacak boşluğun, Milli Muharip Uçak, Göksungur ve Bayraktar MİUS ile kapatılması bekleniyor.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk BAYRAKTAR Öğretmenlerimize MİUS Sistemi’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

 Milli Teknoloji Hamlesi vurgusu yapan Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) çalışmaları hakkında da bilgi vererek; firmasının 2023 yılına kadar MİUS üzerinde çalışacağını ifade etti. Bayraktar’ın kullandığı MİUS platformunun bazı özellikleri dikkat çekti. Üretilen yeni nesil savaş uçaklarının son insanlı savaş uçakları olacağını ifade eden Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçakları ile insan kaynaklı problem ve kısıtlılıkların aşılmış olacağını ifade etti.

Yansıyan görüntüler de ise MİUS hakkında bazı teknik özellikler mevcuttu. Buna göre MİUS turbofan itki sisteminden gücünü alacak olan platform 40.000 feet operasyonel irtifada, havada yaklaşık beş saat kalabilecek. SATCOM veri ağı ile menzil kısıtı olmadan görev yapabilecek olan MİUS 0,8 Mach seyir hızına sahip olacak. MİUS 1 ton mühimmat taşıma kapasitesi ile yakın hava desteği, stratejik taarruz görevleri, hava savunma sistemlerinin bastırılması/imhası görevleri ve füze taarruzu görevlerini yerine getirebilecek. Bayraktar MİUS’un 2023 yılında bitmesi hedeflenmektedir.

Kaynakça

Milli Savunma.com/ Görsel

Defenceturk.net/ Görsel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir