Pazartesi, Eylül 20

Yeni Dünya Düzeni ve Corona

Corona Dünya düzeni için kullanılan bir silah mı?
Çin’in Wuhan șehrinde başlayan virüs bir anda Dünyayı etkisi altına aldı . Nasıl olurda bir anda yayılabildi üstelik bunun büyük çoğunluğu Abd ve müttefiklerini vururken Çin ve müttefikleri kontrol altina alip iyilik meleği gibi herkese lojistik destek ve tıbbi danıșmanlik vermeye bașladı?

Medyada yoğun olarak Çin’in hastalığı sakladığı yer almakta. Trump’ın Dünya Sağlık Örgütünün Çin’e yakın olduğuna dair söylemleri hastalığın ilk zamanlar Inda DSÖ’nün korkulacak bir durumun olmadığını açıklaması ve virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olmasını getiriyor akla. Çin belki de sadece Dunyayı sarması için geciktirdi açıklamayı. Bir çok sehirde Çin kokenli kișilerin virus yaymak icin etrafa tukűrdüğü bilerek metrolari, asansörleri enfekte ettiğini gördük. Aynı zamanda Çin ihrac ettigi ekipmanlardan 1.5 milyar dolar kazanmiș durumda Krizden Kar elde etmeye basladi. Rusya, Kuzey Kore, Iran gibi müttefik devletler nasil olduysa bir anda kontrol altina alınmaya yakın olduğunu açıladı ancak imkan olarak kat kat iyi Avrupa ülkeleri hastaliğı bir türlü durduramıyor?
Mantıklı açıklaması insanlar umursamadı olamaz.
Çin suanda bile parklara giriș çıkıș serbest hale getirdi ve Wuhan’da seyehat yasağı kalktı . IMF hiçbir zaman Dünya ekonomisi’nin bu kadar durma noktasina gelmediğini açıkladı. Abd tarihinin en büyük paketini açıkladı ekonomisi durmus vaziyette.

Avrupa birliği dağılmaya yüz tutmus durumda ülkeler bir birine giden tıbbi malzemelere el koyuyor. 1995 yılından beri gecerli olan Schengen anlasmașı rafa kalkmak üzere. Ülkeler sınırlarını koruyor tıbbi malzemelerin ihracatını önlüyor. İtalya ve İspanya hastalıktan kırılırken yardım Istiyor. Ancak zengin AB devletleri görmezden geliyor. Bir anda iyilik meleği iki müttefik Çin ve Rusya yardim yolluyor. ilk kez Rusya Suriye dıșında ikinci bir sıcak denizi ülkesinde varlık gösteriyor.Rusya’nın tabiki en temel amaci Libya konusunda büyük rolü olan İtalya’yı yanına çekmek ayni zamanda karșısında büyük bir güç olarak duran AB’yi fay hatlarindan kirmak. Bu taktiği Nato ve Türkiye üzerinden kullandı nitekim bașarılı olduğunu yașayıp hepimiz gördük. Hastalıktan çok etkilenen italya, ispanya ve Fransa’ ya yardım etmek için yapılan AB toplantıları sonuçsuz kaldı. Ab’nin artik çok desteklenen ve istenilen bir birlik olmadığı İtalya ve İspanya içerisinde dillenmeye bile bașladı. Yeni Dünya düzeni șekillenmeye bașladı. Bașkan Recep Tayip ERDOĞAN’nın dediği gibi:” yeni bir düzen ortaya çıkıyor” .
Rusya doğu bloğuna Avrupa içerisinden muttefikler kazandırarak hem düșmanı parçalama hemde siyasi olarak ABD karșısında elini kuvvetlendirme peșinde. Peki ABD buna karșılık ne yapıyor? nerdeyse hicbir sey!


En büyük müttefiklerinden Turkiye’yi pyd ve fetö için nerdeyse kaybediyor. Bu taktik Avrupa için tekrar oynanmaya basladi ABD ise sadece izliyor. Buna Trump’ın siyasi bașarısızlığı diyebiliriz. AB sorgulanmaya bașlamıșken Türkiye’de hamleler yapiyor. Özellikle destegini hissettigi İtalya ve İspanya üzerine yoğunlasıyor. hem Rusya’nın Akdenizde etkin olmasını önlemek hemde AB içerisinde kendisine karșı alınan ortak tavrı kırmak için . Bide Libya meselesi var tabiki İtalya Türkiye’ye yakın görüșlere sahip İtalya’yı kaybetmek büyük hata olur. Bunu gören Türkiye; İtalya İspanya ve zayif AB ülkeleri üzerine oynamaya bașladı bile. Yakın bir zamanda Ingiltere’ye, diğer AB ülkelerine, orta doğuya ve Uzak Doğuya yoğun tıbbi malzeme ihracatı yapılabilir. Yeni Dünya düzenin de Batının eriyișini Doğunun ise yukselișini izliyoruz. Türkiye yine denge politikası yürütürken yeni müttefiklerle birleșip ABD ve Rusya bloklarına karșı güvenli bir blok olușturma pesinde. ABD Türkiyeden sağlık malzemesi istedi. Bunu istersek nakit ödeyebileceği veya takas yapılabileceğini aktardı. Tabiki Türkiye yardım edip uzun zamandır ABD içerisinde kötü algılanan stratejilerine dostlar kazanmaya çalıșacaktır. Dost ve müttefik diyebilecegimiz ülke sayısı bir elin parmaklarini geçemeyecek durumda. Buna yenilerini eklemek gerekiyor.Geçmisten gunumuze ne yapacağı belli olmayan bir İtalya ve zor gününde tek bașına Türkiye’ye destek olan bir İspanya var muhakkak ikisini de almak istiyoruz. Fakat unuttuğumuz şey batı bloğunun hala unutmadığı bir Osmanlı gerçeği var. Bunu her seçim konusmasında Anti- Osmanlıcılık, Anti- Türkiyecilik olarak kullanmaktalar düzlüğe çıkınca özellikle halk nezdinde yardımların unutulacağına emin olabiliriz. Kuzey Makedonya’nin da Türkiye’ den yardım istediğini gördük. Türkiye Balkan ülkelerine de tanı kiti, tıbbi malzeme yüklü uçaklar yollamaya bașladı bu hem prestij olarak hemde sağlık turizmi olarak Türkiye açısından büyük reklam oluyor su anda dunyaya yardim Eli uzatabilen üç ülkeden biriyiz ve bunu Avrupanin göbeğine kadar yapiyoruz.Solunum cihazimizi ürettik İspanya ve İtalya’ya ihracini serbest bıraktık birinci agizdan teșekkür mesajları aldık. Bunu ilerde Nato içerisinde ve olası operasyonlarda aktif olarak dillendireceğiz.
Yeni Dünya düzeninde yalniz kalmaya bașlamıș bir ABD, elini Ortadoguda Uzak Doğuda ve batıda kuvvetlendiren Rusya, Dünya’nın en büyük ekonomisi olmaya yüz tutmuș Çin, dağılmis AB ve müttefikleri Ile Dünya’ya kafa tutmaya bașlamıș bir Türkiye görecegiz. Katar’ın maddi gücü, Türkiye’nin jeopolitik, askeri ve siyasi gücü, Pakistan’ın nükleer teknojisi, Azerbaycan’in sadakati ve enerji kaynakları, İtalya ve İspanya’nın AB’yi bölen desteği Ile uzun ve sağlam bir blok olușturacağız.Bu blok sayesinde hem Rusya’nin Akdeniz de at koșturma isteğini kursağında bırakacağız hemde bir bakıma Akdenizi kendimiz ve műttefiklerimiz için göl haline getireceğiz. Libya Türkiye, İtalya, İspanya, Cezair Ile olușturulacak bir Akdeniz bloğu bir anda hem Mısır, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail anlașmanı bitirecek hemde bu devletleri pasif duruma getirecek.Rusya Avrupa’yı bölerek kendisine uygulanan amborgoları delmeyi hedefliyor. Bunu yaparken de AB’nin patronu olan Almaya’yı ekarte edecek ve yalnızlaștıracaktır. Tabiki ABD’nin en büyük savaș gemisi olan AB ve vurucu gücü olan Nato büyük zarar gorecektir. Rusya bide Suriye için destek alırsa Libyada’da isteğini alırsa değmeyin keyfine. En az 5 gol bir anda atmıș olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir